Bydgoszcz
16C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 17 • L 14
25C
Pon
24C
Wt
27C
Sr
24C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaProblemy Kosmy Złotowskiego w europarlamencie. Bydgoski polityk został ukarany
Kosma Złotowski
17.04.2018 | 09:45

Problemy Kosmy Złotowskiego w europarlamencie. Bydgoski polityk został ukarany

Złotowski i dwóch innych europosłów zostało ukaranych za wyjazd na wybory do Azerbejdżanu.

Na zdjęciu: Kosma Złotowski jest europosłem od 2014 roku.

Fot. archiwum

Bydgoski polityk Kosma Złotowski wraz z dwoma innymi europosłami został wykluczony z przyszłych misji obserwacyjnych na wybory. To efekt nieuzgodnionego z Parlamentem Europejskim wyjazdu do Azerbejdżanu.

Złotowski, a także Ryszard Czarnecki i Brytyjczyk David Cambell Bannerman pojechali jako delegacja polityczna Europejskich Konserwatystów i  Reformatorów na wybory prezydenckie do Azerbejdżanu, które odbywały się  11 kwietnia. Nie wzięła w nich udziału opozycja wskazująca na brak rzeczywistego współzawodnictwa między kandydatami. Wyjazd europosłów był sprzeczny z jednogłośną decyzją Zespołu ds. Wspierania Demokracji i Koordynacji Wyborów (DEG), który z uwagi na pogorszenie warunków dyplomatycznych w Azerbejdżanie zzdecydował nie wysyłać delegacji.

Europosłowie mieli nie tylko zlekceważyć decyzję DEG, ale również wydać oceny mijające się ze stanowiskiem Parlamentu Europejskiego lub też Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka. Czarnecki, Złotowski i Bannermann mieli publicznie pochwalić działania rządzącego Azerbejdżanem od piętnastu lat Ilhama Alijewa. W rozmowie z Newsweekiem Czarnecki zaprzeczył tym zarzutom, ale efekt jest taki, że cała trójka została decyzją DEG wykluczona ze wszystkich przyszłych misji obserwacyjnych na wybory z ramienia PE do końca obecnej kadencji.

Kosma Złotowski został europosłem w 2014 roku, zdobywając ponad 13 tysięcy głosów.

 


Powiązane treści