Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Problemy z ul. Wielorybią i Rekinową w Niemczu. Złożony został wniosek o przejęcie drogi

Dodano: 01.09.2023 | 12:34

Na zdjęciu: Mieszkańcy zmagają się m.in. z dziurawą nawierzchnią

Fot. IN

Mieszkańcy ul. Wielorybiej i Rekinowej w Niemczu (gm. Osielsko) zmagają się z bardzo dziurawą drogą. Właściciele chcieliby przekazać ulice gminie. Urzędnicy podchodzą jednak sceptycznie do tego pomysłu.

Sprawa jest długa i zawiła. Ma ona swój początek w 2019 roku. Wtedy też właściciele działek lewej strony ulicy Wielorybiej oraz ulicy Rekinowej złożyli wniosek w sprawie przejęcia drogi przez gminę. Problem polegał na tym, że byli oni właścicielami połowy drogi. Wniosek został rozpatrzony przez gminę negatywnie.

Zagospodarowanie wód opadowych

W 2020 roku właściciele drogi oraz deweloper złożyli wniosek o przejęcie całej drogi. Komisja Rady Gminy ds. Rozwoju Gospodarczego wydała wstępną pozytywną opinię. Urzędnicy mieli jednak zastrzeżenia do wniosków. W 2022 roku postawiono warunek – wykonanie odwodnienia drogi przez i na koszt właściciela. Urzędnicy mieli też zastrzeżenia do podziału działek. Według Zarządu Dróg Gminnych w Żołędowie można byłoby przejąć te drogi, ale pod warunkiem wykonania prawidłowego zagospodarowania wód opadowych działek przy ul. Wielorybiej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Inwestor twierdzi, że urzędnicy przekazują nieprawdę związaną z nieprawidłowym odprowadzaniem wód opadowych. – Woda opadowa jest odprowadzana na teren nieruchomości: prywatny teren nieutwardzony, czyli na drogę, której w chwili obecnej jestem właścicielem – mówił nam w styczniu tego roku inwestor. – Jest to zgodne z prawem, ponieważ tak mówią przepisy w tym przyjęty miejscowy plan. Oczywiście woda opadowa w całości nie spływa na ten teren, gdyż w większości pozostaje na działkach właścicieli. Otrzymaliśmy stosowne pozwolenie na budowę, a budynki otrzymały pozwolenie na użytkowanie. W kwestii odprowadzenia wody opadowej w każdym przypadku woda opadowa była odprowadzana na teren właściwej nieruchomości. Wody są odprowadzane na własny teren nieutwardzony i nie są odprowadzane na teren sąsiedniej nieruchomości. Intensywność zabudowy jest zgodna z wytycznymi wskazanymi w MPZP (uchwalonym przez gminę), a powierzchnia biologicznie czynna jest także zgodna z przepisami MPZP – dodał.

„Mieszkańcy nie żądają cudów”

Zdaniem przedstawiciela Urzędu Gminy w Osielsku po przejęciu aktem notarialnym droga będzie wymagała natychmiastowych nakładów. – Mieszkańcy naprawdę nie żądają cudów – mówił nam deweloper. – Nie chcą od razu mieć kostki czy asfaltu. Chcą, aby w okresie zimowym ktoś przyjechał odśnieżyć i raz na pół roku załatać dziury. My tę drogę chcemy oddać za darmo. Gmina mówi, że konieczny będzie duży nakład finansowy. Jest to nieprawda. Jeżeli chodzi o odprowadzanie wody z drogi, to tuż obok znajduje się rów melioracyjny, który dobrze funkcjonuje. Jestem po konsultacjach z projektantami branży drogowej.  Nie trzeba – jak twierdzą urzędnicy – wykupywać kolejnych nieruchomości pod zbiorniki. Wystarczy skierować wodę do istniejącego rowu – dodał.

Wniosek radnych

Sprawa omawiana była już wielokrotnie m.in. na komisjach. Niedawno temat powrócił. Radni Beata Polasik i Janusz Jedliński złożyli wniosek w sprawie przejęcia drogi. – Działając w imieniu mieszkańców ul. Wielorybiej i Rekinowej i zgodnie z ich postulatami (wcześniejsze pisma i wnioski mieszkańców) wnioskujemy o przygotowanie projektu uchwały w sprawie przejęcia w zasoby gminne wyżej wymienionych ulic – czytamy w piśmie. – Temat został wielokrotnie omawiany na komisjach rady i spotkaniach z mieszkańcami. Po wielokrotnych debatach oraz mając na uwadze podejmowane inicjatywy i działania ze strony mieszkańców uważamy, że jest to dobry czas w którym Rada Gminy powinna podjąć wiążące decyzje w przytoczonym temacie – dodają radni.

Wniosek został złożony 27 sierpnia. Odpowiedź nie została jeszcze udzielona.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michm1
Michm1
8 miesięcy temu

Skoro jest tak dobrze to w czym problem? Ta droga zgodnie z MPZP jest drogą wewnętrzną (niepubliczą). Artykuł zupełnie jednostronny. A podczas deszczu woda płynie z posesji strumieniem…

Niemcz
Niemcz
8 miesięcy temu

Dokładnie, skoro wszystko jest takie piękne, to niech mieszkańcy zrzucą się na odśnieżanie (ostatnio i tak zimy są łagodne) i na łatanie dziur. Deweloper przegina – ma tylko zarabiać na sprzedaży a koszty obsługi jego drogi ma wziąć gmina czyli wszyscy mieszkańcy? Niech deweloper zrobi drogę na swój koszt.
Takich dróg w gminie jest pełno- czy wszystkie zostaną przejęte czy tylko te, gdzie radni mają powiązania z deweloperem?

Jgn
Jgn
8 miesięcy temu

Jest taką samą drogą jak ulica Okoniowa która dawno jest utwardzona i oświetlona. A odwodnienia tam nie uświadczysz.