Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Prof. A. Zybertowicz: „W Polakach jest żywioł wolności”

Dodano: 18.11.2016 | 16:10

Uroczystości upamiętniające 60. rocznicę spalenia zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego zaszczycił swoją obecnością doradca Prezydenta RP.

Na zdjęciu: Prof. A. Zybertowicz.

Fot. Stanisław Gazda

18 listopada br. w sali konferencyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej 3 w Bydgoszczy uroczyście uczczono 60. rocznicę spalenia przez bydgoszczan zagłuszarki fal radiowych 18 listopada 1956 roku.

Przypomniane zostało, iż bohaterski czyn dzielnych bydgoszczan, był nie tylko wyrazem sprzeciwu wobec sowieckiego zniewolenia, ale także aktem solidarności z narodem węgierskim, walczącym z okupantem sowieckim.

Udział w uroczystościach wziął prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP. Obecni byli także m.in. parlamentarzyści, uczestnicy Bydgoskiego Listopada 1956, przedstawiciele Komitetu Obchodów Bydgoskiego Listopada 1956 roku, Delegatury IPN w Bydgoszczy oraz parafii MB Nieustającej Pomocy i Gimnazjum nr. 22 na terenie działania których znajduje się obelisk z tablicą pamiątkową w miejscu spalonego masztu.

Zabierając głos Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz powiedział m.in.:

-Dzisiejsza uroczystość, bardzo ważna dla Bydgoszczy i całego regionu, jest także dla nas wszystkich wspaniałą lekcją historii…Chcemy dziś podziękować wszystkim tym, których stać było na taki wyraz odwagi, szczególnie obecnym wśród nas uczestnikom Bydgoskiego Listopada 1956 roku: Zygmuntowi Bazalemu, Józefowi Borowskiemu i Zdzisławowi Dzięgielewskiemu. Oni nie zostali jeszcze odpowiednio zrehabilitowani, wciąż noszą na sobie piętno „chuliganów”. Deklarujemy, że wspólnie z IPN przywrócimy należną godność tym osobom.

Profesor Andrzej Zybertowicz zauważył, iż jest w nas żywioł wolności, co nawet współcześnie obce jest wielu narodom i społeczeństwom, które pogodziły się z brakiem wolności…Dziś wspominamy spontaniczny zryw, który wywołało nadużycie władzy. Zrodził się potężny impuls wolnościowy, który zniszczył jeden z nadajników, który wespół z innymi 249 podobnymi zagłuszarkami pochłaniały więcej mocy niż całe polskie radio. A więc ochrona przed prawdą wymagała większych zasobów niż głoszenie kłamstwa. Wśród uczestników tamtych zdarzeń, którym dzisiaj dziękujemy za ich bohaterski czyn, był ten żywioł wolności, który musimy pielęgnować, m.in. poprzez mądrą politykę historyczną, ale też musimy ów żywioł wolności zamieniać na żywioł kreatywności – w wolność gospodarczą, organizacyjną i instytucjonalną.

W uroczystości uczestniczyła także Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koronowie pod batutą kapelmistrza dra Mirosława Kordowskiego. Zespół ten istnieje od 2004 roku. Wykonuje szeroki repertuar od muzyki klasycznej, poprzez utwory patriotyczne aż po muzykę rozrywkową. Kunszt koronowskiej orkiestry znajduje uznanie w postaci laurów zdobywanych na konkursach i festiwalach w kraju i zagranicą. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 14 września br. koronowskiej orkiestrze przyznana została honorowa odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznaczenie wręczył dziś kapelmistrzowi wojewoda kujawsko-pomorski.

Uczestnicy uroczystości obejrzeli film poświęcony wydarzeniom 18 listopada 1956 roku, wysłuchali prelekcji doktora Marka Szymaniaka, który przedstawił różne zagadnienia związane z Bydgoskim Listopadem 1956 roku, zostali zaproszeni .na prezentację książki dra Marka Rzepy „Propaganda radiowa na Pomorzu I Kujawach. Rozgłośnie Polskiego Radia w Bydgoszczy w systemie Indoktrynacji społeczeństwa latach 1945-1956″ i na uroczystości 20 listopada 2016 roku, które rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w parafii pw. Matki Boskie] Nieustającej Pomocy przy ul. Ugory 16 w Bydgoszczy. W programie przewidziano również między innymi złożenie kwiatów na płycie pamiątkowej na Wzgórzu Dąbrowskiego.

Ne zakończenie dzisiejszych uroczystości ponownie zabrzmiała muzyka. Koronowska Młodzieżowa Orkiestra Dęta orkiestra zaprezentowała  „Fantazję polską” Grzegorza Duchnowskiego, Etiudę E-dur Fryderyka Chopina w aranżacji Mirosława Kordowskiego oraz wiązankę pieśni żołnierskich z lat 1917-1939.