Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Prof. Arkadiusz Jawień po raz kolejny doceniony. Otrzymał medal

Dodano: 11.10.2023 | 12:22

Na zdjęciu: Prof. Arkadiusz Jawień jest związany ze szpitalem Jurasza.

Fot. Wikimedia Commons

Uznany bydgoski lekarz – prof. Arkadiusz Jawień – otrzymał kolejne zaszczytne wyróżnienie. Polskie Towarzystwo Lekarskie przyznało mu medal Gloria Medicinae.

Prof. Arkadiusz Jawień urodził się w 1952 roku w Gorzowie Wielkopolskim. W 1971 roku rozpoczął studia na Akademii Medycznej w Poznaniu, którą ukończył po 6 latach, uzyskując stopień lekarza. W 1977 roku podjął pracę jako stażysta w Klinice Chirurgii Ogólnej w Bydgoszczy, która była wówczas częścią Zespołu Nauczania Klinicznego Gdańskiej Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Współpracował m.in. z prof. Zygmuntem Mackiewiczem. W 1983 roku obronił pracę doktorską, a pięć lat później uzyskał habilitację.

Profesor to ceniony specjalista chirurgii naczyniowej: od 2012 roku prowadzi Katedrę i Klinikę Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Szpitala Uniwersyteckiego im. dra Antoniego Jurasza. W grudniu 2022 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który przyznano mu za wybitny dorobek naukowy (jest autorem ponad 600 publikacji). Warto dodać, że Jawień jest również współtwórcą Centrum Kształcenia w Języku Angielskim Collegium Medicum UMK, a jego podpis znajduje się w Bydgoskiej Alei Autografów.

6 października prof. Arkadiusz Jawień otrzymał kolejne wyróżnienie – został uhonorowany zaszczytnym medalem Gloria Medicinae. To najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. – Jest on nadawany za wybitne zasługi dla medycyny, przyznawany tylko dziesięciu lekarzom na świecie w ciągu jednego roku, a wyboru laureatów dokonuje Kapituła Medalu w tajnym głosowaniu. Medal jest symbolem wdzięczności dla tych, których życie, czyny i dzieła przepojone są pragnieniem pomocy ludziom i ulżenia ich cierpieniom – informuje szpital Jurasza.

Odznaczenie zostało nadane podczas uroczystej gali Polskiego Towarzystwa Lekarskiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Odbyła się ona pod honorowym patronatem Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments