Bydgoszcz
14C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 14 • L 14
13C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaINWESTYCJEProjekt domu – jak wybrać najlepszy?
20200911140643_pexels-photo-106399.jpeg
19.09.2020 | 08:26

Projekt domu – jak wybrać najlepszy?

Na zdjęciu: Budowa domu wymaga podejmowania licznych decyzji na różnych jej etapach.

Fot. pexels.com

Budowa domu wymaga podejmowania licznych decyzji na różnych jej etapach. Pierwszą i bez wątpienia jedną z najważniejszych decyzji jest wybór odpowiedniego projektu domu. Mnogość dostępnych opcji i wariantów przyprawia o ból głowy niejednego inwestora. Jak zatem wybrać najlepszy projekt? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Projekt domu – wybierz mądrze!

Przed podjęciem decyzji warto przejrzeć projekty domów na Extradom.pl – znajdują się tam rozmaite projekty na każdą kieszeń. Należy pamiętać, że nie istnieje uniwersalny i obiektywnie najlepszy projekt domu. Każdy inwestor ma bowiem inne oczekiwania, potrzeby i preferencje.

Są to kwestie, które bez wątpienia należy wziąć pod uwagę podczas wybierania projektu domu. Dom ma bowiem służyć mieszkańcom przez lata, a więc musi odpowiadać ich realnym potrzebom, a także zaspokajać poczucie estetyki. Wybór może wydawać się trudny, zwłaszcza jeżeli kilkoro domowników ma własną wizję co do wymarzonego domu. Niemniej jednak warto poświęcić chwilę na ustalenie oczekiwań, gdyż to znacznie ułatwi dokonanie wyboru. Dobrym pomysłem jest spisanie wszystkiego na kartce i kilkukrotne przeanalizowanie – także po kilku dniach, „na chłodno”.

Jak wybrać najlepszy projekt domu?

Jak już wspomnieliśmy – obiektywnie najlepszy projekt domu nie istnieje. Jak zatem wybrać optymalny dla nas projekt?

Przede wszystkim warto zacząć od kwestii, o której niestety wielu inwestorów zapomina. Otóż przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego projektu domu, warto zasięgnąć informacji na temat Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a jeżeli nie obejmuje on działki, to postarać się o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Pozwoli to stwierdzić z całą pewnością, jakiego rodzaju budynek można wznieść na danej działce. Ponadto dokumenty te określają na przykład maksymalną szerokość elewacji czy też odległość, jaka musi dzielić dom od sąsiedniej nieruchomości.

Na jaki projekt domu się zdecydować?

Po zapoznaniu się z dokumentami, które mogą nakładać na inwestora pewne ograniczenia, warto na początek oszacować oczekiwany metraż oraz wysokość domu. Metraż domu powinien zapewniać rodzinie swobodne funkcjonowanie i wyraźny podział na strefę dzienną, nocną oraz pomieszczenia gospodarcze. W zależności od preferencji – strefa dzienna może obejmować salon wraz z aneksem kuchennym lub może to być oddzielna kuchnia (dobrze, by była przestronna i mieściła wyspę). Najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest jednak salon z otwartą kuchnią, co optycznie powiększa przestrzeń, daje wrażenie dużego metrażu, a ponadto pozwala na spędzanie czasu całą rodziną.

Trzeba wziąć pod uwagę również oczekiwaną liczbę pokoi (sypialni) – powinno ich być tyle, by zapewnić każdemu członkowi rodziny swobodę i prywatność. Warto brać pod uwagę także plany powiększenia rodziny w przyszłości i jeżeli takowe są – zadbać o jeden lub dwa „zapasowe” pokoje lub pomieszczenia, które w razie konieczności będzie można zaadaptować na pokój dziecięcy. Dobrym rozwiązaniem może być także projekt domu parterowego z poddaszem, które można później zaadaptować wedle uznania, podążając za zmieniającymi się potrzebami młodej rodziny.

Następną kwestią do przemyślenia jest umiejscowienie garażu w bryle domu. Jeżeli działka jest niewielka, to będzie to optymalnym rozwiązaniem. Ponadto zapewnia funkcjonalność, jeżeli tuż obok zlokalizowana będzie kuchnia.

Biorąc pod uwagę własne preferencje i dokładnie analizując powyższe kwestie, z pewnością można wybrać najlepszy dla siebie projekt domu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści