Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Projekt domu z otwartą strefą dzienną – jak zaaranżować tę przestrzeń?

Dodano: 27.05.2021 | 14:01

Na zdjęciu: Otwarcie kuchni na jadalnię i salon oraz połączenie tych trzech, zwyczajowo odrębnych pomieszczeń, znacząco zmienia sposób korzystania z domowej przestrzeni.

Fot. mat. autora

W ciągu ostatnich lat serca polskich Inwestorów podbiły wnętrza dysponujące otwartą strefą dzienną zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w apartamentach mieszkalnych. Rozwiązanie to ma wiele zalet i świetnie koresponduje ze współczesnym stylem życia. Otwarcie kuchni na jadalnię i salon oraz połączenie tych trzech, zwyczajowo odrębnych pomieszczeń, znacząco zmienia sposób korzystania z domowej przestrzeni. Osoba przyrządzająca posiłki w kuchni przestaje być odizolowana od reszty domowników obecnych strefie dziennej, lecz pozostaje z nimi w kontakcie, mogąc uczestniczyć w rozmowie, mieć kontakt wzrokowy z dziećmi i przywołać z łatwością innych do pomocy. Ta otwartość przestrzeni odpowiada rodzinom, w których nie jest rzadkością wspólne gotowanie i spędzanie ze sobą wolnego czasu. Atuty i możliwości aranżacyjne otwartej strefy dziennej można odkryć, poznając bliżej ofertę gotowych projektów domów ARCHON+, którym w większości towarzyszą wizualizacje wnętrz.

Projekt domu z otwartą strefą dzienną – jak zaaranżować tę przestrzeń?

Elastyczne i spójne wnętrze

Otwarta przestrzeń w strefie dziennej domu sprawia, że uzyskujemy elastyczne wnętrze, które pozostawia zawsze spory margines na to, by przesuwać jego poszczególne funkcje zależnie od zmieniających się w potrzeb. Trudno nie docenić tego rozwiązania, zwłaszcza gdy organizując przyjęcie w większym gronie, możemy poszerzyć przestrzeń salonu o jadalnię czy nawet kuchnię. Każda aranżacja ma więc swój czas i dobrze, gdy da się ją zmieniać tak, by korzystali na tym wszyscy domownicy także i okazyjnie. Z pewnością w szczególny sposób docenią taką możliwość właściciele niewielkich domów. Odrębność poszczególnych części w ramach otwartej strefy dziennej może zostać zaakcentowana już na etapie projektowania domu, czy jego wyboru spośród bogatej oferty na gotowe projekty domów, natomiast podczas aranżacji mamy bardzo wiele możliwości, by wyraźnie zdefiniować przeznaczenie użytkowe salonu, jadalni i kuchnia, a jednocześnie zachować spójność stylistyczną całej przestrzeni.

Projekt domu z otwartą strefą dzienną – jak zaaranżować tę przestrzeń?

Rozmach i światło

Szczególnie efektownie prezentują się wnętrza, w których otwartej strefie dziennej towarzyszy antresola. Optycznie wprowadza efekt większej przestronności, a jej urodę świetnie wydobywają wysokie przeszklenia, jak to ma miejsce w przypadku Domu w mirabilisach (G2). Przeszklenie od strony ogrodu rzuca tu obfite światło na pełen rozmachu salon otwarty aż do połaci dachowej. Wysokość wnętrza daje poczucie jego niewymuszonej ekskluzywności i elegancji, która jest zarazem wdzięczną niespodzianką architektoniczną dla odwiedzających dom po raz pierwszy gości.

Projekt domu z otwartą strefą dzienną – jak zaaranżować tę przestrzeń?

Płynne przejścia

Przeszklenia nie tylko zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrza, ale są również detalem, który odgrywa ważną rolę w kreacji strefy dziennej. Niezwykły efekt w aranżacji parterowego „Domu z lipiennikach 2” wprowadza szerokie przesuwne przeszklenie w salonie od strony elewacji ogrodowej. Niewielki dom zyskuje dzięki temu otwarciu mnóstwo naturalnego światła, przestronności oraz płynną komunikację z tarasem, który zdaje się być przedłużeniem strefy dziennej. W aranżacji tego domu zaproponowano kuchnię z barkiem śniadaniowym, który wizualnie wyodrębnia jej przestrzeń w ramach strefy dziennej, a wysoka zabudowa w optymalny sposób organizuje powierzchnię, oferując wiele miejsca do przechowywania.

Projekt domu z otwartą strefą dzienną – jak zaaranżować tę przestrzeń?

Otwarte zacisze

Niemniej przemyślana jest strefa dzienna przytulnego „Domu w zdrojówkach 10”, której układ funkcjonalny nie kłóci się z przytulnością i kameralnym charakterem poszczególnych pomieszczeń. Wyraźniej wyodrębniona kuchnia posiada tu bezpośredni dostęp do letniej jadalni na tarasie. Ozdobą salonu jest z kolei narożny kominek, budujący atmosferę domowego zacisza oraz intymności. Innym wariantem domu o zacisznej a równocześnie otwartej strefie dziennej jest „Dom w renklodach 14 (G2)”, w którym wypoczynkową przestrzeń salonu uzupełnia taras w podcieniu. Kominek w salonie kontrastuje z zielenią rozpościerającą się za oknem, co pozwala cieszyć się prywatnością i kontaktem z naturą w tym samym czasie.

Skala i zasięg

Imponujący wygląd ma otwarta strefa parteru nowoczesnego „Domu w dipladeniach 4 (G2E)”, Okazałe przeszklenia znakomicie doświetlają salon, jadalnię i kuchnię, w której przewidziano miejsce na duży wielofunkcyjny półwysep łączący funkcję barku śniadaniowego, blatu roboczego i strefy gotowania. Wszystko jest pomyślane tak, by domownicy mogli jak najwięcej czasu spędzać wspólnie, a posiłki z łatwością przenosić latem na bezpośrednio dostępny z kuchni taras.