Bydgoszcz
9C
Słonecznie
71% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 9 • L 8
8C
Sob
7C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeProjekty do budżetu obywatelskiego zgłoszone. Jakie inwestycje proponują mieszkańcy?
bydgoski budżet obywatelski
21.07.2016 | 14:30

Projekty do budżetu obywatelskiego zgłoszone. Jakie inwestycje proponują mieszkańcy?

Do ratusza trafiło aż 800 propozycji inwestycji potrzebnych mieszkańcom miasta.

Na zdjęciu: W sobotę otwarto plac do Street Workout na Okolu.

Fot. Stanisław Gazda

Zakończył się proces zgłaszania projektów do nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku do ratusza trafiło kilkaset projektów, które teraz zostaną poddane szczegółowej weryfikacji.

Okres zbierania wniosków trwał od 15 czerwca do 5 lipca. W sumie urząd miasta otrzymał 320 propozycji w wersji elektronicznej i 480 w wersji papierowej. Po wykluczeniu powtarzających się inwestycji, pozostało 331 projektów na łączną kwotę ponad 35 milionów złotych. – Zdarzało się, że np. w sprawie ogrodzenia jednej ze szkół wpłynęło trzydzieści podobnych wniosków – wyjaśnia różnicę w liczbie złożonych i dopuszczonych projektów Michał Sztybel, dyrektor Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej.

W tegorocznej edycji złożono więcej wniosków niż w poprzedniej, gdy mieszkańcy zgłosili 291 projektów (600 z powtarzającymi się). Do realizacji trafiły wtedy ostatecznie 44 inwestycje, a trzy z nich – plac do Street Workout na Okolu i place zabaw na Czyżkówku i Flisach – zostały już wybudowane. – Większość zostanie zakończona po wakacjach. Są już podpisane umowy na ich realizację lub właśnie kończą się przetargi – tłumaczy Sztybel.

Czytaj także: Street Workout na Okolu już działa! [ZDJĘCIA]

W trwającej edycji najaktywniejsi byli mieszkańcy Bocianowa, Śródmieścia i Starego Miasta, którzy przedstawili 37 projektów na łączną wartość ponad 4 milionów złotych. Następne – zarówno pod kątem liczby, jak i wartości – były osoby z Kapuścisk. Najczęściej zgłaszano remonty chodników (62), budowę miejsc parkingowych (35) oraz placów zabaw (31), zaś do najciekawszych projektów można zaliczyć półki do bookcrossingu, montaż tablicy multimedialnej z ułatwieniami dla osób niewidomych przed Pałacem Młodzieży, powstanie pola grillowego z drewnianą stołówką przy ul. Powstańców Śląskich, budowę publicznej galerii sztuki na stacji Bydgoszcz-Wschód lub stworzenie polany biwakowej z punktem widokowym na fordońskich górkach.

Na wszystkie inwestycje ratusz zamierza przeznaczyć ponad 5,5 mln zł z budżetu na 2017 rok. Pula ta zostanie zwiększona, jeśli miasto uzyska w bieżącym roku nadwyżkę operacyjną (10% nadwyżki ma zostać przeznaczone na BBO). Do 16 września potrwa weryfikacja 331 zgłoszonych projektów, którą zajmą się m.in. Miejska Pracownia Urbanistyczna, Wydział Administracji Budowlanej i Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Na tym etapie sprawdzona będzie m.in. zgodność projektu z prawem, technologicznymi i finansowymi możliwościami oraz przeanalizowane zostaną koszty eksploatacji wykonanego zadania. Opinie, choć niewiążące, wydadzą też rady osiedli. Mieszkańcy będą mogli głosować przez cały październik, a wyniki mamy poznać do 9 grudnia. Pełną listę przedstawionych projektów dla każdego z okręgów można znaleźć na stronie bdgbo.pl.


Powiązane treści