Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
48% wilgotność
Wiatr: 7km/h NNW
H 18 • L 18
19C
Pon
20C
Wt
22C
Sr
13C
Czw
20C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleProkuratorzy poznali przyczynę śmierci studentki UTP. Śledztwo trwa
Tragedia na UTP
16.10.2015 | 15:36

Prokuratorzy poznali przyczynę śmierci studentki UTP. Śledztwo trwa

Poszerza się grono osób, które prowadzący śledztwo przesłuchali w sprawie tragicznych w skutkach wydarzeń na Uniwersytecie-Technologiczno-Przyrodniczym.

Na zdjęciu: Przed głównym holem kampusu UTP w Fordonie stanął znicz upamiętniający tragicznie zmarłą Paulinę.

Fot. Sebastian Torzewski

Śledczy poznali wyniki sekcji zwłok 24-letniej Pauliny T., która poniosła śmierć w wyniku tragicznych zdarzeń, do których doszło podczas imprezy studenckiej inaugurującej rok akademicki na terenie fordońskiego kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w nocy ze środy na czwartek. W bydgoskich szpitalach nadal przebywają trzy osoby, w tym dwie – w stanie zagrożenia życia.

CZYTAJ TAKŻE: Dantejskie sceny na UTP. Jedna osoba nie żyje

„Uduszenie gwałtowne w mechanizmie ucisku klatki piersiowej” – tak brzmi pierwszy z oficjalnych wniosków po sekcji, której dokonali specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. – Na dalsze ustalenia będziemy musieli poczekać zapewne kilka tygodni – dodaje Piotr Dunal z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz Północ, która prowadzi postępowanie w sprawie. Ale dodaje, że kolejne badania dotyczące przyczyn tragicznej śmierci młodej kobiety nie opóźnią śledztwa.

Działania śledczych są obecnie ukierunkowane na artykuł 165 Kodeksu karnego, czyli sprowadzenie niebezpieczeństwa zagrożenia zdrowia i życia wielu osób. A konkretnie – jego drugi i czwarty paragraf. Stanowią one, że nawet mimo nieumyślności w działaniu, jeśli doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci, sprawcy może grozić nawet osiem lat pozbawienia wolności. – Na razie prowadzimy postępowanie w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom – wyjaśnia prokurator Dunal. Jak udało nam się ustalić, przesłuchani zostali już studenci, członkowie władz uczelni, a także samorządu studenckiego. Głosu tego ostatniego brakuje w dyskusji po tragicznych wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu godzin. Ale prokuratorzy nie chcą mówić o tym, co zeznali organizatorzy imprezy. Zasłaniają się tajemnicą śledztwa.

Wiadomo jednak, że zeznania złożyło już ponad dwadzieścia osób. – Ustalamy też listę kolejnych osób, które mogą pomóc w wyjaśnieniu okoliczności tej tragedii – mówi Metropolii Bydgoskiej podkom. Przemysław Słomski z biura prasowego kujawsko-pomorskiej policji. A prokuratura dodaje, że już sama mnogość uczestników wydarzenia może stanowić trudność w prowadzeniu postępowania. – Trzeba też pamiętać, że od zdarzenia minęło 30 godzin. To zbyt mało, aby precyzyjnie mówić o tym, co dokładnie wydarzyło się podczas Start Party UTP – przekonuje Piotr Dunal, wyjaśniając lakoniczność informacji docierających do opinii publicznej od śledczych.

Wiadomo, że w bydgoskich szpitalach przebywają jeszcze trzy osoby poszkodowane w wyniku zajść na fordońskim kampusie. Życie dwóch z nich nadal jest zagrożone. 19-letni mężczyzna jeszcze w czwartek przeszedł w szpitalu im. Biziela skomplikowaną operację. Zdiagnozowano u niego obrzęk mózgu, a jego stan lekarze nadal określają jako „krytyczny”. W szpitalu miejskim na Kapuściskach medycy walczą o życie młodej kobiety również stratowanej podczas wydarzeń na UTP.

W czwartek do Bydgoszczy przyjechała minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, na której wniosek rektor UTP prof. Antoni Bukaluk powołał wewnętrzną komisję mającą wyjaśnić kulisy tragedii. W piątek rozmawiała ona z władzami uczelni, miała w planach również spotkanie ze studentami. Także w piątek prof. Bukaluk zawiesił w obowiązkach prof. Janusza Prusińskiego, prorektora ds. dydaktycznych i studenckich. To on miał w ostatniej chwili podjąć decyzję, że impreza odbyła się w dwóch budynkach.


Powiązane treści