Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

ProNatura odnowiła kolejny zabytek techniki. Po Jelczu czas na ładowarkę ze Stalowej Woli

Dodano: 23.10.2022 | 11:05

Na zdjęciu: Kompaktor na bazie ładowarki kołowej Ł-34, bo o nim mowa, został zakupiony w 1989 roku przez Urząd Miasta Bydgoszczy i przekazany firmie Sanipor, która zajmowała się oczyszczaniem miasta i zarazem była administratorem wysypiska w Żółwinie Wypaleniskach. Teraz jest eksponatem.

Fot. ProNatura

ProNatura odnowiła kolejny zabytkowy pojazd, który jeszcze do niedawna pomagał w prac na bydgoskim wysypisku śmieci. Po śmieciarce Jelcz, spółka odrestaurowała 33-letnią ładowarkę wyprodukowaną przez Hutę Stalowa Wola.

Kompaktor na bazie ładowarki kołowej Ł-34, bo o nim mowa, został zakupiony w 1989 roku przez Urząd Miasta Bydgoszczy i przekazany firmie Sanipor, która zajmowała się oczyszczaniem miasta i zarazem była administratorem wysypiska w Żółwinie Wypaleniskach (obecnie to teren przy ul. Prądocińskiej 28 w Bydgoszczy). Został on wyprodukowany przez Hutę Stalowa Wola – pojazd ma prawie 8 metrów długości i 2,8 metra szerokości i może jeździć z maksymalną prędkością 39 km/h. Maszyna pracowała na kołach stalowych przy zgarnianiu i zagęszczaniu odpadów na kopcu wysypiska do końca 1996 roku. W listopadzie 1996 roku urząd miasta zakupił bowiem kompaktor Hanomag Komatsu CD-280.

Wprowadzenie do użytku nowego pojazdu nie oznaczało jednak, że maszyna ze Stalowej Woli zakończyła służbę. Ł-34 wyposażono bowiem w łyżkę oraz koła gumowe i oddelegowano do nowego zadania. Ładowarka była wykorzystywana do pracy przy obsypce kopców. Od 2008 roku Ł-34 działała już pod szyldem spółki ProNatura – wycofano ją z użytku w połowie 2021 roku.

ProNatura ma kolejny zabytek. Po Jelczu przyszedł czas na ładowarkę ze Stalowej Woli

Miejskie przedsiębiorstwo postanowiło jednak nie oddawać „Stalowej Woli” na złom – jego władze podjęły decyzję o renowacji pojazdu i wystawieniu go jako eksponat. Tej jesieni pojazd został odrestaurowany: założono mu ponownie koła stalowe oraz pług i ustawiono go na specjalnie przygotowanym wzniesieniu na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami przy ul. Prądocińskiej 28.

To już drugi zabytkowy pojazd, który poddany został renowacji przez bydgoską spółkę. Pierwszym był ponad 40-letnie śmieciarka bębnowa na bazie Jelcza 315 – pieszczotliwie nazwana „jelonkiem”. Została ona przywrócona do świetności w 2020 roku i spodobała się nie tylko pracownikom ProNatury ale także mieszkańcom Bydgoszczy. Można było ją podziwiać m.in. podczas letnich imprez w mieście. Więcej na temat odrestaurowanej śmieciarki można przeczytać TUTAJ.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wlodek
Wlodek
1 rok temu

Fajne rzeczy kiedyś produkowalismy.