[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Protest pod galerią w Bydgoszczy. Sprzeciwili się sprzedaży żywych karpi

Dodano: 23.12.2019 | 19:51

Na zdjęciu: W czwartek odbył się protest przed Galerią Pomorską.

Fot. mat. organizatorów protestu

W czwartek przed Galerią Pomorską, w której mieści się sklep sieci Carrefour, odbył się protest bydgoskiej grupy Viva! Akcja dla zwierząt. Społecznicy manifestowali przeciwko sprzedaży żywych karpi.

Święta Bożego Narodzenia nazywane czasem współczucia i dobra, są tak naprawdę wypełnione bólem, strachem, walką i bolesną śmiercią prawie 10 milionów karpi – przekonują członkowie fundacji. Jak tłumaczą, zgodnie z badaniami CBOS z marca 2018 roku 86% Polek i Polaków popiera wprowadzenie zakazu transportu żywych ryb bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie. – Ludziom wydaje się, że ryba nie cierpi, ponieważ gdy zadajemy jej ból, nie kwiczy, nie piszczy, ani nie skamle – dodają.

Ryby wyjęte z wody i zapakowane do worka foliowego cierpią na deficyt tlenowy i są poddane stresowi. Sama sprzedaż żywego karpia – jak tłumaczą społecznicy – nie jest żadną tradycją. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ryba ta nie była obowiązkową pozycją w wigilijnym menu. Stało się tak dopiero po wojnie, gdy wskutek bitwy o handel masowy sposób hodowli karpia okazał się rozwiązaniem licznych problemów z żywnością.

Działania fundacji doprowadziły m.in. do zaprzestania sprzedaży żywych karpi w sklepach sieci Auchan. W czwartek odbył się protest pod Galerią Pomorską, w której mieści się Carrefour. Jak tłumaczono, to jeden z tych sklepów, w których sprzedaż nadal jest prowadzona. W akcję włączył się m.in. radny Jakub Mikołajczak (KO).

Jeśli będąc w sklepie zobaczysz karpie w pojemnikach bez wody, w brudnej wodzie z zawartością krwi, zwierzęta martwe pływające w zbiornikach, nieprawidłowe zachowanie personelu sklepu lub klientów, którzy noszą żywe ryby w plastikowych torbach bez wody – koniecznie nakręć film lub wykonaj zdjęcia. Warto po powrocie do domu napisać list do centrali danego supermarketu – mówią przedstawiciele fundacji, którzy zachęcają też, aby wysyłać pisma do inspekcji weterynaryjnej, sanepidu czy polityków.

Protest pod galerią w Bydgoszczy. Sprzeciwili się sprzedaży żywych karpi
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
2 lat temu

Nigdy w życiu przeciwko tradycji żywego karpia