Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h E
H 10 • L 9
7C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
2C
Pon
4C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBiałe BłotaNa sygnaleProtest policjantów trwa. Na zwolnieniach chorobowych również strażacy
policja motocykle
08.11.2018 | 16:57

Protest policjantów trwa. Na zwolnieniach chorobowych również strażacy

Na zdjęciu: Z Warszawy zaczynają naływać informacje o postępach w rozmowach z protestującycmi policjantami.

Fot. Stanisław Gazda

Trwa protest policjantów, do których dołączyli funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Jak przedstawia się sytuacja w naszym mieście – próbowaliśmy to ustalić podczas dzisiejszego dyżuru.

Policja: Protest policji zaczął się w lipcu tego roku. Mundurowi domagają się m.in. podwyżek i reformy systemu emerytalnego. Na początku policjanci przestali wypisywać mandaty – zamiast tego pouczali sprawców drobnych wykroczeń. Niedawno związkowcy odrzucili propozycję porozumienia MSWiA. Zdaniem NSZZ, ministerstwo uwzględniło tylko połowę ich postulatów. Policjanci już niemal masowo korzystają ze zwolnień L4. Nieoficjalne dane mówią o 30 tysiącach absencji wśród policjantów w całym kraju. Nieoficjalnie mówi się także o próbach zastraszania policjantów, wywieraniu przez przełożonych nacisku na tych, których dotknęła tzw. „psia grypa”. Grozi się cofnięciem awansów i tajemniczym „wyciąganiem konsekwencji”.

Braki kadrowe powodują wiele problemów również w Bydgoszczy. Biuro prasowe KW Policji nie ukrywa, że są poważne. Jak bardzo? No właśnie… Tu rodzi się obawa, czy dokładne informowanie o liczbie nieobecnych policjantów nie okaże się dobrą wiadomością dla „ciemnej strony mocy”… Oczywiście, podejmowane są działania zastąpienia nieobecnych policjantów funkcjonariuszami zza biurek, z różnych wydziałów, ale jest to rozwiązanie doraźne i na krótką metę.

Pewne jest to, że wszystkie komisariaty w mieście działają i na pewno nie zdarzy się sytuacja, że nie będzie reakcji w sytuacji alarmowej.  Nie ulega wątpliwości, że na przykład  z o wiele dłuższym czasem oczekiwania na przyjazd policjantów „drogówki” muszą liczyć się kierowcy uczestniczący w stłuczkach czy kolizjach bez osób poszkodowanych.

Straż pożarna: Co prawda związki zawodowe nie przyznają się do udziału w akcji protestacyjnej, ale coraz liczniejsze przypadki korzystania przez strażaków z L4 stają się już poważnym problemem i przyczynkiem do  prowadzenia potężnej gimnastyki logistycznej, żeby chociaż w jakimś stopniu zapełnić braki kadrowe, nie mówiąc już o utrzymaniu ciągłości służby. W dniu dzisiejszym w jednostkach straży pożarnej obsługujących Bydgoszcz i powiat bydgoski do służby nie zgłosiła się prawie połowa stanu osobowego; na 39 osób które powinny się stawić na dyżurach w czterech jednostkach ratowniczo-gaśniczych, służbę podjęło 17 strażaków.

Największy problem jest w jednostkach specjalistycznych: ratownictwa górskiego, gdzie do służby stawiła się dziś jedna osoba. Tam zastąpić ją przez inną się nie da, z uwagi na kwalifikacje i uprawnienia wymagane w tej specjalnej jednostce. Doszło do sytuacji, chyba jedynej w swoim rodzaju, albowiem dla zapewnienia funkcjonowania jednostki, służbę dziś pełnią osoby z najwyższych stanowisk kadry kierowniczej. Podobnie rzecz się ma z jednostką ratownictwa chemicznego. Tu jest o tyle lepiej, że każdy strażak ma pewien zasób wiedzy w tym zakresie i da się go zastąpić innym.

Podejmowane są działania polegające na zastąpieniu nieobecnych strażaków tymi, którzy mają dzień wolny; są przed służbą lub po służbie, ale nie można w tym przypadku robić sobie zbyt wielkich nadziei.

System pracy straży pożarnej pozwala na ocenienie sytuacji kadrowej z krótkim wyprzedzeniem. Dziś więc już wiadomo, że jutro na pewno nie stawi się do pracy przynajmniej piętnastu strażaków.

Służba Więzienna:  Ciągłość służby jest zapewniona. Na 2300 osób zatrudnionych w dniu wczorajszym na zwolnieniach lekarskich było 112 osób, co stanowi zaledwie 5% pracujących w służbie więziennej na naszym terenie.

Służba celno-skarbowa: Nie ma sygnałów, by praca służby była w jakimkolwiek stopniu zakłócona.

Straż Graniczna: Nie podjęte zostały żadne działania związane z przyłączeniem się do akcji protestacyjnej.

Wiadomość z Warszawy: W gmachu MSWiA rozmawiają przedstawiciele związków służb mundurowych z kierownictwem resortu spraw wewnętrznych i administracji. Związkowcy czekają na przełomowe propozycje. Od wyniku negocjacji zależy dalsze postępowanie funkcjonariuszy. ”Widzę dobrą wolę ze strony ministerstwa, rozmowy trwają” – powiedział niedawno dziennikarzom szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.


Powiązane treści