Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
13C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIProtest w Koronowie: „Nie zabierajcie nam Kapelmistrza!” [ZDJĘCIA]
27.02.2017 | 16:56

Protest w Koronowie: „Nie zabierajcie nam Kapelmistrza!” [ZDJĘCIA]

Pikieta była m.in. apelem do władz Koronowa o przywrócenie do pracy kapelmistrza dr Mirosława Kordowskiego.

Na zdjęciu: Niektóre z haseł trzymanych przez pikietujących.

Fot. Stanisław Gazda

Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie wypowiedzenie umowy o prowadzeniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej  w Koronowie wysłał  kapelmistrzowi dr Mirosławowi Kordowskiemu w piątek wieczorem. Zwolnienie bez podania przyczyny było kuriozalne także z tego względu, iż zawierało propozycję możliwości wcześniejszego zerwania przez Kordowskiego współpracy i… życzenia mu sukcesów w dalszej działalności.

Decyzja o odwołaniu dr Mirosława Kordowskiego z funkcji kapelmistrza, wywołała u członków orkiestry, ich rodziców oraz sympatyków tej europejskiej wizytówki Koronowa najpierw szok, później ogromne zdziwienie, a następnie wzburzenie. Nic więc dziwnego, że na pikiecie przeciwko odwołaniu kapelmistrza, zorganizowanej  na skwerze przy ulicy Paderewskiego, na przeciw przedszkola samorządowego, stawili się wszyscy, którym orkiestra była i jest droga. Swoje poparcie dla decyzji o przywrócenie do pracy Kordowskiego wyrazili poprzez swoją obecność: poseł Paweł Skutecki, radna powiatu bydgoskiego Elżbieta Mojzesowicz, radny PiS Stanisław Jakubowski, Patryk Mikołajewski, radny gminy Koronowo.

Uczestnicy pikiety trzymali w rękach transparenty żądające odwołania dyrektora MGOK w Koronowie i przywrócenia do pracy kapelmistrza Kordowskiego, ratowania orkiestry, trzymania rąk precz od niej, mówiące o tym, że po zabraniu kapelmistrza z orkiestry pozostaną zgliszcza oraz przypominające, że „Mistrzostwo Europy – złote medale, bez naszego kapelmistrza nie byłoby ich wcale”.

-Podarował nam piękno, jakim jest muzyka, dostaliśmy pasję na całe życie. Nauczył nas szacunku, odpowiedzialności, punktualności, wrażliwości tolerancji i wielu innych wartości. Jesteśmy w sytuacji, kiedy chcą nam odebrać osobę, na którą zawsze mogliśmy liczyć, oprócz rodziców. To również dzięki niemu jesteśmy tym, czym jesteśmy…- mówiła o Mistrzu Kordowskim jedna z orkiestrantek.

Jeden z rodziców orkiestrantów, Dariusz Kowalski, organizator pikiety,  nie może zrozumieć powodów odwołania kapelmistrza Kordowskiego. W imieniu zebranych przeczytał petycję skierowaną do Burmistrza Koronowa Stanisława Gliszczyńskiego:

My, orkiestranci, rodziny i sympatycy Orkiestry Młodzieżowej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koronowie stanowczo protestujemy przeciwko zwolnieniu przez dyrektora M-GOK pana Michała Sławetę bez podania przyczyny naszego Kapelmistrza – pana doktora Mirosława Kordowskiego.

Jest to równoznaczne ze zniszczeniem Orkiestry, która jest ambasadorem Gminy Koronowo na całym świecie i zaprzepaszczeniem jej wieloletniego dorobku artystycznego, czego dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Decyzja pana dyrektora Sławety jest tym bardziej niezrozumiała, że niespełna miesiąc temu Orkiestra Młodzieżowa przy M-GOK otrzymała Statuetkę „Koronowa Felix Vallis” przyznaną przez Burmistrza Koronowa w dziedzinie kultury i działalności społecznej.

Domagamy się natychmiastowego przywrócenia pana doktora Mirosława Kordowskiego na stanowisko Kapelmistrza oraz niezwłocznego odwołania pana dyrektora Michała Sławety z zajmowanego stanowiska, ponieważ swoimi działaniami spowodował utratę zaufania społecznego niezbędnego do pełnienia tej funkcji.”

Pikanterii całej sprawie dodaje również zachowanie lokalnych władz. W czasie, kiedy trwała pikieta, otwierany był również żłobek, znajdujący się naprzeciwko skweru z pikietującymi. Idąc na uroczystość miejscowi notable, ani na moment nie zatrzymali się przed protestującymi, nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami i po zakończeniu uroczystości w żłobku nie pokwapili się wyjść do uczestników pikiety.

A co na to wszystko kapelmistrz, dr Mirosław Kordowski? W udzielonej wyłącznie Metropolii Bydgoskiej pl wypowiedzi zwrócił uwagę na taką oto prawidłowość: jeżeli coś się robi i robi to dobrze, zbiera za to pochwały, mając z tego powodu głowę nieco wyżej niż zakompleksiona władza, to taka władza dla świętego spokoju ucina tę głowę, by nie zawyżała poziomu…

-Mnie ta decyzja o odwołaniu z funkcji kapelmistrza wcale nie krzywdzi. Ona największą krzywdę czyni tym młodym ludziom, z których jestem szalenie dumny, że udało mi się ukształtować ich na mądrych, rozsądnych obywateli, którzy się nie boją prawdy…

Więcej w reportażu wideo – TUTAJ


Powiązane treści