Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przebudowa DK 56 w Koronowie. Czy część zadań weźmie na siebie gmina?

Dodano: 07.11.2023 | 10:22

Na zdjęciu: Sprawa przebudowy DK 56 w Koronowie ciągnie się od dłuższego czasu

Fot. IN

Nadal nie zakończyły się prace projektowe związane z przebudową drogi krajowej numer 56 przebiegającej przez Koronowo. Samorząd z Koronowa bierze pod uwagę przeprowadzenie części zadań we własnym zakresie.

Ta sprawa ciągnie się już od dłuższego czasu. Na początku 2019 roku odbyło się spotkanie w Urzędzie Miejskim w Koronowie dotyczące przebudowy drogi na odcinku od ronda przy DK 25 do Kanału Lateralnego. Zapowiadano, że projekt może być gotowy na przełomie 2019 i 2020 roku. Przypomnijmy, że droga należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Do tej pory projekt nie został ukończony. Sporo mieszkańców skarży się na stan nawierzchni drogi – głównie chodzi o ul. Dworcową i Szosę Kotomierską. Niektórzy zwracają uwagę, że poprawić należy bezpieczeństwo przy tej trasie – brak ścieżek rowerowych i chodników przy Szosie Kotomierskiej, brak bezpiecznego przejścia i przejazdów rowerowych przy skrzyżowaniu z Al. Jana Pawła II (droga na Pieczyska).

„Na skrzyżowaniach dzieją się cuda”

O sprawę często dopytują koronowscy radni. Tak było podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koronowie. Radna Ilona Pubanc pytała burmistrza na jakim etapie stanęły rozmowy z GDDKiA. – Z uporem pytam o to, ponieważ istnieje bardzo duży problem na tej ulicy – mówiła podczas sesji radna. – Na skrzyżowaniach dzieją się cuda, kolizje, brak przejścia. Skrzyżowanie Al. Jana Pawła II jest po prostu dużym wyzwaniem – dodała.

„Nie mamy wiedzy”

Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski przekazał, że sprawa jest monitowana w GDDKiA. – Na ostatnim spotkaniu otrzymaliśmy odpowiedź, że jeżeli chodzi o sam odcinek ul. Kotomierskiej to nie wiedzą czy ten projekt w ogóle skończą, ale proponują abyśmy część tego projektu wzięli na siebie. Zwróciłem się do Komisji Przestrzegania Prawa czy odcinek chodnika od Al. Wolności do ul. Kąkolowej z przejściem dla pieszych na wysokości ul. Nadrzecznej i Kąkolowej możemy wziąć na siebie, czyli zaprojektować to. Komisja wyraziła zgodę i niebawem będzie ogłoszony przetarg. Co do dalszych etapów drogi krajowej numer 56 nie mamy wiedzy. Mam wrażenie, że ten temat będzie się jeszcze ciągnął albo będzie przekazywany na nas, co też uważam za niestosowne – dodał burmistrz Mikołajewski.

Co z ul. Dworcową?

Ponadto Patryk Mikołajewski poinformował, że jeżeli chodzi o sam remont ul. Dworcowej to wszystkie sieci (instalacje) gmina również weźmie na siebie, żeby tylko GDDKiA zgodziła się na remont nawierzchni oraz chodników.

Interweniuje radny

Ostatnio w sprawę zaangażował się również radny Piotr Mitera. Poprosił on Urząd Miejski w Koronowie o udostępnienie pełnej korespondencji pomiędzy GDDKiA a Urzędem Miejskim w Koronowie dot. poprawy bezpieczeństwa na DK nr 56. Na Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Koronowo nie udzielono jeszcze odpowiedzi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments