Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 2 • L 1
9C
Pon
9C
Wt
10C
Sr
7C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONFotorelacjePrzebudowa dworców kolejowych w regionie. Prace potrwają do połowy przyszłego roku [ZDJĘCIA]
21.02.2021 | 10:48

Przebudowa dworców kolejowych w regionie. Prace potrwają do połowy przyszłego roku [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: PKP / mat. prasowy

Trwają prace związane z przebudową trzech dworców kolejowych w powiecie inowrocławskim. Przewoźnik kolejowy poinformował, że po przebudowie, dworce będą udostępnione dla podróżnych w pierwszej połowie 2022 roku.

Pod koniec października 2020 roku, PKP poinformowało o podpisaniu umowy na prace związane z przebudową dworca kolejowego w Mogilnie i przedstawiło wizualizacje, jak budynek dworcowy będzie wyglądał po remoncie. Obok Mogilna, prace remontowe które rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku, prowadzone są także na dwóch innych dworcach kolejowych w powiecie inowrocławskim: w Złotnikach Kujawskich oraz w Kołodziejewie.


CZYTAJ WIĘCEJ: Rozpisano przetarg na budowę nowego dworca kolejowego w regionie. Prace ruszą w przyszłym roku


– Tak jak w przypadku każdej przebudowy, wykonawcy rozpoczęli prace od rozbiórek – mówi Bartłomiej Sarna z zespołu prasowego PKP S.A. i wylicza: – Oprócz skucia tynków na ścianach zdemontowano stropy, a także instalacje w każdym z budynków, które zostaną wykonane całkowicie od nowa na późniejszych etapach inwestycji. Z budynków usunięto również stolarki okienną i drzwiową, które zostaną odtworzone na wzór oryginalnych.

Zakończenie prac rozbiórkowych jest bardzo istotnym momentem, bo – jak precyzuje przedstawiciel PKP S.A. – otwiera to nowy etap inwestycji – roboty konstrukcyjne i to na nich w najbliższym czasie będą skupiać się wykonawcy prac budowlanych na wspomnianych trzech dworcach. Najbardziej spektakularnie w tym momencie prezentuje się wnętrze dworca w Mogilnie, który wygląda niczym wysoka ceglana hala przemysłowa.

Jaki będzie kolejny zakres prac remontowych? – Wśród prac, które zostaną wykonane na dworcach, zaplanowano renowacje elewacji wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi, a także te związane z poprawą stanu technicznego – mówi Bartłomiej Sarna. W ramach inwestycji przebudowane zostaną przestrzenie  przeznaczone do obsługi podróżnych. Będą one wyposażone m.in. w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Obiekty staną się przyjazne osobom o ograniczonej mobilności, m.in. poprzez likwidację barier architektonicznych, montaż oznaczeń w alfabecie Braille’a, tablic dotykowych z planami dworców oraz ścieżek prowadzących, które ułatwiają przemieszczanie się osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki przeprowadzonym pracom dworce staną się bardziej ekologiczne i bezpieczne. – Pozytywną metamorfozę przejdzie ich najbliższe otoczenie, gdzie zaplanowano m.in. ułożenie nowych nawierzchni, montaż elementów małej architektury oraz uporządkowanie terenów zielonych – informuje PKP S.A.

Przebudowy dworców są dofinansowane ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – Łączny ich koszt to prawie 23 miliony złotych brutto – precyzuje przedstawiciel przewoźnika kolejowego. Jak słyszymy w PKP S.A., po 9 mln zł wyniesie koszt przebudowy dworców w Złotnikach Kujawskich i Mogilnie, a w Kołodziejewie – 4,9 mln zł. – Planowany termin udostępnienia obiektów po przebudowie to pierwsza połowa 2022 roku – kończy Bartłomiej Sarna.

Równolegle, PKP PLK informuje o pracach, które związane są z przebudową peronów w Turznie i Książkach, gdzie ich zakończenie przewidziano do końca 2022 roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści