Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 9km/h W
H 3 • L 2
2C
Pon
1C
Wt
3C
Sr
4C
Czw
7C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePrzedłużenie trasy Uniwersyteckiej. Drogowcy wybrali wykonawcę inwestycji
trasa Uniwersytecka Bydgoszcz
18.03.2017 | 11:55

Przedłużenie trasy Uniwersyteckiej. Drogowcy wybrali wykonawcę inwestycji

Rozbudowa kluczowe drogi w osi północ-południe wraz z towarzyszącymi jej zadaniami ma kosztować blisko 30 milionów złotych.

Na zdjęciu: Przedłużenie trasy Uniwersyteckiej ma być gotowe w połowie przyszłego roku. Pytanie - czy to realny termin.

Fot. Stanisław Gazda

Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia wykona drugi etap trasy Uniwersyteckiej – połączenie ulicy Wojska Polskiego z aleją Jana Pawła II. Decyzję w piątek oficjalnie potwierdził Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy wiadukt nadal niedokończony. A już pojawiają się pierwsze architektoniczne absurdy

Dopiero po trzech miesiącach od otwarcia kopert drogowcy zatwierdzili wybór wykonawcy jednej z kluczowych inwestycji miejskich w nadchodzących latach. Firma z Kobylarni za wybudowanie 500-metrowego odcinka trasy Uniwersyteckiej, przebudowanie skrzyżowania ulicy Ujejskiego z Karpacką, a także budowę wiaduktu nad wspomnianą al. Jana Pawła II i modernizację ulicy Glinki aż do skrzyżowania z ul. Magnuszewską ma otrzymać 28,5 miliona złotych. W toku przetargu analizowana była jednak nie tylko cena, ale również czas gwarancji (zwycięzca zaproponował ją w wymiarze ośmiu lat) i doświadczenie osób, które pokierują budową.

ZDMiKP nadal utrzymuje, że inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku, a zakończy – latem 2018 roku. Przypomnijmy, że jej rozpoczęcie blokował konflikt z właścicielem tartaku mieszczącym się przy ul. Ujejskiego. Nie zgadza on się na wywłaszczenie go na mocy specustawy, protestuje również przeciwko zbyt niskiej jego zdaniem wycenie terenu, na którym obecnie funkcjonuje.

Na wniosek Krzysztofa Pietrzaka, właściciela spółki Tartak Bydgoszcz, przez kilka miesięcy, poczynając od wczesnej jesieni, toczyło się postępowanie odwoławcze w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Zarzucał on między innymi wojewodzie, że wydał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji z naruszeniem prawa. Ostatecznie resort przyznał mu rację, wydając tzw. decyzję naprawczą, co jednak de facto oznacza podtrzymanie decyzji pierwszej instancji. Pietrzak nie wyklucza, że będzie odwoływał się do sądu administracyjnego.

O realizację inwestycji ubiegało się dziewięć podmiotów. Zdaniem ratusza, nowa trasa ma poprawić komunikację na górnym tarasie i ułatwić dojazd do parku przemysłowego. Zadanie ma być współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.


Powiązane treści