Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-1C
Wt
-3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPrzedsiębiorca jako frankowicz [RADCA w PIĄTEK]
16.04.2021 | 09:40

Przedsiębiorca jako frankowicz [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: W cieniu pozostają przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego.

Fot. freeimages

Wiele mówi się o roszczeniach wobec banków frankowiczów, którzy są konsumentami. Niejako w cieniu tego tematu pozostają przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego. Dzisiejszy artykuł poświęcę właśnie roszczeniom przedsiębiorców – frankowiczów.    

Przede wszystkim należy wskazać, że brak statusu konsumenta, a co za tym idzie, posiadanie statusu przedsiębiorcy nie wyklucza możliwości dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Co prawda przedsiębiorca nie może powołać się na istnienie w umowie klauzul abuzywnych, ale kodeks cywilny zawiera inne unormowania, które mogą służyć ochronie przedsiębiorcy frankowego.

W dniu 15 stycznia 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie ustalił, że umowa kredytu jest nieważna, choć kredytobiorca nie miał status konsumenta. Sąd argumentował swój wyrok sposobem sformułowania klauzul indeksacyjnych dotyczących przeliczenia waluty na potrzeby wykonywania umowy (płatności poszczególnych rat miesięcznych). Klauzule te pozostawiały bankowi niczym nieograniczoną swobodę oraz dowolność, co powodowało, że wyłącznie bank mógł arbitralnie wpływać na wysokość zobowiązania. W ten sposób została naruszona równowaga kontraktowa stron. (XXV C 995/18).

Inny znany mi wyrok został wydany przez Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie XXIII Ga 986/18. Sąd orzekł, iż sposób ustalania kursu przez bank oraz brak przejrzystości mechanizmów przeliczania raty kredytu w formie zawartej w umowie powoduje naruszenie zasady równości stron stosunku zobowiązaniowego – i opierając się na art. 58 i 353[1] KC, uznał klauzule indeksacyjne za nieważne i orzekł na korzyść kredytobiorcy.

Podkreślić przy tym trzeba, że nie ma znaczenia, w jaki sposób bank w rzeczywistości ustalał kursy walut. Analizie w świetle przepisów regulujących granice swobody umów podlega treść czynności prawnej, a nie sposób wykonywania umowy.

W ocenie sądów takie ukształtowanie stosunku zobowiązaniowego narusza jego istotę, gdyż wprowadza do stosunku zobowiązaniowego element nadrzędności jednej ze stron i podporządkowania drugiej strony, bez odwołania do jakichkolwiek obiektywnych kryteriów, zakreślających granice swobody strony, której przyznano uprawnienia kształtujące treść stosunku prawnego. Naruszenie istoty stosunku zobowiązaniowego oznacza przekroczenie granic swobody umów określonych w art. 3531 KC i prowadzi do nieważności czynności prawnej jako sprzecznej z ustawą (art. 58 KC). Dotknięte nieważnością postanowienia dotyczyły bowiem głównego świadczenia kredytobiorcy, tj. zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu i zapłaty odsetek, co należy do essentialia negotii umowy kredytu.

Podsumowując, przedsiębiorcy również mogą występować do sądów w związku z zawartymi umowami frankowymi. Mają ku temu podstawy oraz argumenty.

Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, to udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Można go brać TUTAJ.


W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl
https://www.facebook.com/radcapiatek/

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści