Na zdjęciu:
Fot.
Od 1 stycznia 2021 r. część przedsiębiorców jest traktowana w obrocie cywilno-prawnym jak konsumenci. Wynika to z nowelizacji kodeksu cywilnego, którą dzisiaj omówię we wskazanym zakresie.
Po pierwsze, do kodeksu cywilnego dodano art. 3855, zgodnie z którym przepisy dotyczące konsumenta, zawarte w art. 3851–3853 (dotyczące klauzul abuzywnych), stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla niej charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Po drugie, dodano również art. 5564 (zawarte w niniejszym dziale przepisy dotyczące konsumenta, z wyjątkiem art. 558 § 1 zdanie drugie, stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), art. 5565 (przepisów art. 563 oraz art. 567 § 2 dotyczących kupującego nie stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) oraz 5765 (przepisy dotyczące konsumenta, zawarte w niniejszym dziale, stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).
Tak więc przedsiębiorca będzie korzystał z ochrony konsumenckiej w zakresie klauzul niedozwolonych oraz w zakresie rękojmi.
Jednak nie każdego przedsiębiorcy dotyczą te zmiany. Przepisy wyraźnie wskazują, że chodzi o osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (czyli jednoosobowe działalności gospodarcze) oraz, że czynność prawna nie może być bezpośrednio związana z wykonywaną działalnością.
Przykład: Pan Jan Kowalski prowadzi działalność w zakresie budowy domów jednorodzinnych. Nabył on na potrzeby swojej działalności laptopa oraz 10 worków cementów. W zakresie zakupu laptopa będzie traktowany jak konsument, natomiast zakup cementu jako materiału niezbędnego do wykonania domu nie będzie tą ochroną objęty.
Podstawa prawna: art. 3855, 5564, 5565 oraz 5765 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny
W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl.
Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
» www.radcapiatek.pl