Bydgoszcz
-3C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H -2 • L -4
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPrzedsiębiorca może być traktowany jak konsument [RADCA w PIĄTEK]
15.01.2021 | 10:00

Przedsiębiorca może być traktowany jak konsument [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu:

Fot.

Od 1 stycznia 2021 r. część przedsiębiorców jest traktowana w obrocie cywilno-prawnym jak konsumenci. Wynika to z nowelizacji kodeksu cywilnego, którą dzisiaj omówię we wskazanym zakresie.

Po pierwsze, do kodeksu cywilnego dodano art. 3855, zgodnie z którym przepisy dotyczące konsumenta, zawarte w art. 3851–3853 (dotyczące klauzul abuzywnych), stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla niej charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Po drugie, dodano również art. 5564 (zawarte w niniejszym dziale przepisy dotyczące konsumenta, z wyjątkiem art. 558 § 1 zdanie drugie, stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), art. 5565 (przepisów art. 563 oraz art. 567 § 2 dotyczących kupującego nie stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) oraz 5765 (przepisy dotyczące konsumenta, zawarte w niniejszym dziale, stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Tak więc przedsiębiorca będzie korzystał z ochrony konsumenckiej w zakresie klauzul niedozwolonych oraz w zakresie rękojmi.

Jednak nie każdego przedsiębiorcy dotyczą te zmiany. Przepisy wyraźnie wskazują, że chodzi o osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (czyli jednoosobowe działalności gospodarcze) oraz, że czynność prawna nie może być bezpośrednio związana z wykonywaną działalnością.

Przykład: Pan Jan Kowalski prowadzi działalność w zakresie budowy domów jednorodzinnych. Nabył on na potrzeby swojej działalności laptopa oraz 10 worków cementów. W zakresie zakupu laptopa będzie traktowany jak konsument, natomiast zakup cementu jako materiału niezbędnego do wykonania domu nie będzie tą ochroną objęty.

Podstawa prawna: art. 3855, 5564, 5565 oraz 5765 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny


W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści