Bydgoszcz
-1C
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 1 • L -2
9C
Sr
4C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPrzejście przy mostach kolejowych nad Brdą będzie czynne? PKP i miasto dochodzą do porozumienia
20.06.2019 | 10:08

Przejście przy mostach kolejowych nad Brdą będzie czynne? PKP i miasto dochodzą do porozumienia

Na zdjęciu: Przejście przy mostach kolejowych zostało zamknięte z początkiem kwietnia.

Fot. nadesłane

Przełom w sprawie zamkniętego od kwietnia przejścia dla pieszych przy mostach kolejowych nad Brdą. PKP i ZDMiKP powoli dochodzą do porozumienia w sprawie gruntów i odpowiedzialności za naprawę uszkodzeń, które zablokowały uczęszczany ciąg pieszy.

Przejście przy mostach kolejowych, łączące Okole z ulicą Unii Lubelskiej i okolicami Dworca Głównego, zostało zamknięte na początku kwietnia przez PKP S.A., bez wcześniejszej informacji. Jak podawał Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, przyczyną zamknięcia był zły stan skarpy obejmującej ciąg pieszy prowadzący na most. Jednak z oświadczeń, publikowanych zarówno przez bydgoskich drogowców, jak i PKP S.A. da się wywnioskować, że obie strony spierały się o to, kto ma być odpowiedzialny za przywrócenie przejścia do użytku. ZDMiKP wyraziło chęć przejęcia gruntów sąsiadujących z mostami, ale tylko wtedy, jeżeli kolejarze wykonają naprawy na terenie skarpy. PKP za to stwierdziło, że drogowcy nie zadeklarowali podjęcia pilnych działań mających na celu utrzymanie tego ciągu komunikacyjnego.

Dojścia do przeprawy stanowią własność Skarbu Państwa. ZDMiKP wysłało jednak pismo do PKP S.A. z wnioskiem o przejęcie gruntów. – Zbiegło się to z podobną propozycją ze strony PKP S.A. – informował dyrektor zarządu dróg Jacek Witkowski. Miasto i PKP miały prowadzić negocjacje na temat przejęcia terenu i ustalenia odpowiedzialności za naprawę zniszczonej skarpy.

Jak wygląda sytuacja po blisko trzech miesiącach od wyłączenia kładki z ruchu? Dowiedzieliśmy się, że przedstawiciele jednostek miejskich i PKP spotkali się w Bydgoszczy, by dokonać ustaleń mających na celu przywrócenie ciągu pieszego do stanu użyteczności. – Ustalono, że PKP Polskie Linie Kolejowe – zarządca infrastruktury kolejowej – wykona prace na tej drodze w takim stopniu, by bezpiecznie można było nią chodzić czy np. poruszać się rowerem. Wówczas PKP S.A zdemontuje zabezpieczenia aktualnie uniemożliwiające korzystanie z przejścia – informuje MetropoliaBydgoska.PL Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z biura prasowego spółki PKP S.A. Miasto Bydgoszcz ma natomiast wydzierżawić od PKP PLK teren skarpy – obecnie PKP czeka na odpowiedź miejskich urzędników.

Wypowiedź PKP uzupełnia stanowisko zarządu dróg. – Sprawa dotycząca nieodpłatnego przejęcia nieruchomości procedowania jest przez Wydział Mienia i Geodezji. W zeszłym tygodniu skierowano pismo do PKP zapraszające do rozmów w przedmiotowej sprawie. Po zakończeniu tych rozmów zostanie przekazana informacja. Jednocześnie ZDMiKP wspólnie z PKP podjął czynności mające na celu przywrócenie do eksploatacji ciągu pieszego wzdłuż wiaduktu kolejowego – informują nas drogowcy. Kolejne wieści w sprawie udostępnienia przejścia możemy spodziewać się w przeciągu najbliższych tygodni.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści