Bydgoszcz
0C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 2 • L -1
4C
Czw
4C
Pt
3C
Sob
1C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBIZNESPrzelewy zagraniczne w euro – SEPA
06.03.2019 | 11:30

Przelewy zagraniczne w euro – SEPA

Na zdjęciu:

Fot.

Jeśli mamy potrzebę wysłać pieniądze za granicę, musimy to zrobić przelewem międzynarodowym. Stawki bankowe za takie przelewy mogą być naprawdę wysokie, zwłaszcza jeśli chcemy wysłać np. dolary lub funty. Dla euro opłaty są znacznie przychylniejsze, gdyż wysyłamy je tzw. SEPĄ.

System SEPA stworzony został, aby jak najbardziej uprościć dokonywanie transakcji zagranicznych we wspólnej walucie. Precyzuje on oraz ujednolica zasady przesyłania pieniędzy w euro. Zwiększa to bezpieczeństwo, jak i terminowość transakcji.

Dokąd można przesyłać walutę w systemie SEPA?

Ujednolicony system płatności obowiązuje na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, ale także na terenie Szwajcarii, Islandii, Monako, Andory, Liechtensteinu czy San Marino.

Aby dokonać przelewu SEPA poza podstawowymi danymi kontrahenta będziemy potrzebowali kod BIC oraz zestandaryzowany nr rachunku IBAN. Dla rachunków prowadzonych w Polsce będzie miał początek “PL”. Należy jednak pamiętać, że format IBAN może różnić się w zależności od kraju prowadzenia rachunku – tłumaczy Mateusz Wielewicki, dealer walutowy w serwisie Walutomat.pl.

Jakie są opłaty za przelew SEPA?

W większości polskich banków, i tych europejskich, przelew w euro do wyżej wymienionych państw, powinien kosztować mniej niż 10 zł. Jednak może być jeszcze taniej, gdy skorzystamy z przelewów międzynarodowych oferowanych przez kantory internetowe. W Walutomat.pl na przykład, za taki przelew zapłacimy tylko 4 zł, a  dodatkowo wymieniamy od razu złotówki na euro po bardzo korzystnym kursie (https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/). Więcej o tych korzystnych przelewach można poczytać tutaj: https://www.walutomat.pl/przelewy-zagraniczne/.

Co bardzo istotne przy przelewach SEPA, decydując się na przelew euro w tym systemie, możemy być pewni, że kwota jaką chcemy przesłać w 100 procentach trafi na konto odbiorcy. Nie zostaną wówczas potrącone dodatkowe opłaty z tytułu np. kosztów banków pośredniczących, takie jak możemy spotkać przy przelewach typu SWIFT. Należy jednak pamiętać, aby przy tworzeniu przelewu wybrać opcję kosztową SHA.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści