Bydgoski architekt z międzynarodowym wyróżnieniem. Pracuje nad rewolucją w skokach
Dodano: 12.05.2023 | 09:51Na zdjęciu: Przemysław Gawęda z pracowni Archigeum pracuje nad tunelem aerodynamicznym, który ma zostać zamontowany na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Wyróżnienie przyznano mu właśnie za ten projekt.
Fot. Archigeum
Bydgoski architekt Przemysław Gawęda z pracowni Archigeum został wyróżniony w plebiscycie ,,40under40” organizowanym przez amerykańskie muzeum Chicago Athenaeum wraz z Europejskim Centrum Architektury, Dizajnu i Studiów Miejskich. Gawęda to lider projektu badawczego polegającego na budowie tunelu aerodynamicznego dla skoczni narciarskich.
Przemysław Gawęda z pracowni Archigeum pracuje nad tunelem aerodynamicznym, który ma zostać zamontowany na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Wyróżnienie przyznano mu właśnie za ten projekt.
– Nie ukrywam, że jestem trochę zaskoczony, bowiem Polacy nie często są wyróżniani w tym plebiscycie. To bardzo miła sytuacja. Wierzę, że my Polacy jesteśmy w stanie – i w zasadzie już to robimy – rywalizować na światowym poziomie z innymi nacjami na pomysły i nie bać się podejmować ryzyka. Potrzeba tylko dużych pokładów energii oraz samozaparcia w dążeniu do celu – mówi Gawęda. Architekta związanego z Bydgoszczą i Zielonką w gminie Białe Błota cieszy, że został doceniony za projekt tunelu aerodynamicznego dla skoczni narciarskich. – To dowód na to, że warto konsekwentnie realizować przyjęte cele. Dziękuję całej mojej pracowni, zwłaszcza Marcinowi i Darkowi, że dzielnie znoszą mój niełatwy charakter w projektowaniu – podkreślił Gawęda.
Wśród tegorocznych laureatów, poza Gawędą, znalazło się dwóch Polaków. Wyboru czterdziestu najlepszych architektów przed czterdziestym rokiem życia dokonało międzynarodowe jury z udziałem Marianny Athanasiadou, prof. Alcestis Rodi Uniwersytetu Patras, Mathieu Forest oraz Jerome Michelgeli.
Archigeum pracuje nad tunelem aerodynamicznym
Pracownia Archigeum do końca 2023 roku planuje opracować prototyp dla tunelu aerodynamicznego, który zostanie zamontowany na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. – Rozkładany tunel ma wyrównać szansę skoczków oraz zwiększyć ich bezpieczeństwo. Pomysł opracowania tunelu osłonowego zyskał wcześniej aprobatę Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Delegaci dostrzegli w nim szansę na rozwiązanie problemów, które mają miejsce na rozbiegu skoczni – podkreślają architekci.
Tunel ma ochronić tory najazdowe przed opadami deszczu i śniegu, a tym samym utrzymanie parametru ślizgu na styku tor lodowy-narta na jednakowym poziomie dla wszystkich zawodników. Będzie on przypominać będzie przezroczystą tubę: zastosowanie materiału w pełni transparentnego pozwoli bez problemu dostrzec najazd skoczka w transmisjach telewizyjnych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Coraz bliżej testów tunelu na rozbiegu skoczni narciarskiej. To pomysł bydgoskich architektów [WIDEO]
- W sobotę Święto Ulicy Gimnazjalnej. Będzie dużo muzyki, jedzenia i… ognia - 1 czerwca 2023
- Obwodnica Tucholi: Rozpoczął się przetarg na projekt - 1 czerwca 2023
- „Trzeźwy poranek” w Bydgoszczy i okolicach. Złapano kilku pijanych kierowców - 1 czerwca 2023
Brawo 🥳