Bydgoszcz
12C
Słonecznie
35% wilgotność
Wiatr: 11km/h WSW
H 12 • L 12
6C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
19C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiPrzesuwne czy rozwierane – jakie drzwi wybrać?
30.04.2021 | 21:35

Przesuwne czy rozwierane – jakie drzwi wybrać?

Na zdjęciu: Decydując się na drzwi rozwierane, musimy pamiętać o właściwym wyborze kierunku ich otwierania.

Fot. mat. autora

Wybierając drzwi wewnętrzne do mieszkania, często kierujemy się w głównej mierze wzornictwem. Nie bez znaczenia pozostaje jednak również sposób ich otwierania. Co sprawdzi się lepiej – popularne drzwi rozwierane czy może model przesuwny?

Drzwi wewnętrzne rozwierane

Tego typu drzwi są wybierane zdecydowanie najczęściej. Standardowo mają wysokość liczącą 200 cm i mogą mieć różną szerokość. Duży wybór kolorów, dekoracyjnych oklein, wzorów czy przeszkleń pozwala znaleźć model idealnie dopasowany do konkretnej aranżacji i uzupełniający dowolny wystrój mieszkania lub domu. Dodatkowo można też zdecydować się na drzwi przylgowe, a więc z widoczną krawędzią drzwi pomiędzy skrzydłem a futryną lub bezprzylgowe, które po zamknięciu tworzą jednolitą płaszczyznę. Decydując się na drzwi rozwierane, musimy pamiętać o właściwym wyborze kierunku ich otwierania. Tego typu modele świetnie sprawdzą się zwłaszcza w przestronnych wnętrzach, w małych mieszkaniach mogą nieco utrudniać komunikację po otwarciu skrzydeł.

Drzwi wewnętrzne przesuwne

Drzwi przesuwne podczas otwierania nasuwane są na ścianę lub też chowają się w niej. W pierwszym przypadku nierzadko szyna, po której porusza się skrzydło, stanowi dodatkowo dekorację wnętrza, ale może być zabudowana. Model chowany w ścianie pozwala ustawić wzdłuż niej meble, co pozwala na funkcjonalne urządzenie nawet niewielkiego pomieszczenia. Oczywiście przesuwne drzwi wewnętrze to dobre rozwiązanie nie tylko do małych mieszkań. Model dwuskrzydłowy świetnie sprawdzi się jako sposób na podzielenie np. dużego pokoju dziennego na mniejsze wnętrza czy odizolowanie kuchni od salonu. W ten sposób podczas przygotowywania posiłków ograniczymy rozprzestrzenianie się zapachów gotowania, a w razie potrzeby łatwo stworzymy przestronne wnętrze.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając drzwi wewnętrzne?

Niezależnie od tego czy zdecydowaliśmy się na drzwi rozwierane czy przesuwne, warto pod uwagę podczas zakupów wziąć również materiał, z jakich zostały one wykonane. Duży wybór modeli zróżnicowanych pod względem koloru i wzornictwa pozwala znaleźć drzwi idealnie uzupełniające konkretny wystrój. Skrzydła z dekoracyjnymi frezami oraz przeszkleniami sprawdzą się w aranżacjach klasycznych, angielskich czy prowansalskich. Do nowoczesnego wnętrza świetnie pasują drzwi o jednolitej powierzchni, która może być błyszcząca, całkowicie matowa lub mieć dekoracyjną strukturę, np. lnu bądź łupka. Dobrym wyborem będą też skrzydła z ozdobnymi aplikacjami czy przeszkleniami, ale o prostym wzornictwie.

Ciekawym pomysłem są też drzwi ze szklanym skrzydłem, które może mieć piaskowane wzory. Ponieważ są one wykonane ze szkła hartowanego, charakteryzują się dużą wytrzymałością, a w razie ich stłuczenia skrzydło rozpada się na kawałki o zaokrąglonych krawędziach. Duży wybór wzorów drzwi pełnoszklanych sprawia, że wśród nich znajdziemy modele odpowiednie zarówno do wnętrz nowoczesnych czy industrialnych, jak i aranżacji klasycznych lub w stylu glamour. Takie drzwi zapewniają dużo światła, dlatego mogą być dobrym wyborem do małych mieszkań.

Które drzwi są lepsze?

Jednoznaczna odpowiedź jest w tym przypadku niemożliwa, ponieważ zarówno drzwi rozwierane, jak i te przesuwne mają swoje wady i zalety. Jeśli zależy nam na maksymalnym zagospodarowaniu ścian w pomieszczeniu lub szukamy czegoś odpowiedniego do małego mieszkania, dobrym rozwiązaniem będą drzwi przesuwne. Sprawdzą się one również wszędzie tam, gdzie zechcemy podzielić duże wnętrze na mniejsze pomieszczenia.

Osoby wybierające najchętniej klasyczne rozwiązania mogą zdecydować się na drzwi rozwierane. Odpowiednio dobrane sprawdzą się w każdym wnętrzu i pasują do różnych aranżacji.

Warto wspomnieć, że dobrym pomysłem jest montaż w mieszkaniu zarówno drzwi rozwieranych, jak i przesuwnych. Wybór sposobu otwierania dostosowanego do konkretnego wnętrza zapewni większą funkcjonalność. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak zadbać o spójne wzornictwo skrzydeł drzwiowych w całym mieszkaniu.


Podobne wpisy

Powiązane treści