Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 10km/h W
H 14 • L 14
14C
Pt
17C
Sob
17C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiPrzezorny zawsze ubezpieczony. Jak dokładnie kontrolować firmowe finanse?
23.08.2021 | 08:00

Przezorny zawsze ubezpieczony. Jak dokładnie kontrolować firmowe finanse?

Na zdjęciu: Wielu właścicielom sen z powiek spędza także kwestia wewnętrznego obiegu dokumentów oraz informacji.

Fot. nadesłane

Przepisy podatkowe do najprostszych nie należą. Doskonale wiedzą o tym przedsiębiorcy, próbujący odnaleźć optymalny modeli funkcjonowania i rozliczeń dla swoich biznesów. Wielu właścicielom sen z powiek spędza także kwestia wewnętrznego obiegu dokumentów oraz informacji. Organizacja rachunkowości w firmie to poważne wyzwanie. Jak mu podołać, aby nie narazić się na finansowe straty albo poważniejsze problemy? Swoimi spostrzeżeniami i radami podzielą się specjaliści z Biura Rachunkowego Calendaria.

Profesjonalny nadzór księgowy gwarantuje sprawdzenie prawidłowości dokumentów i kwestii podatkowych

Fachowcy zajmujący się dokumentacją finansową oferują szereg usług. Prowadzenie ksiąg handlowych, kadry i płace, uzupełnianie ksiąg przychodów i rozchodów to tylko niektóre z nich. I pewna część przedsiębiorców ogranicza się do takich podstawowych czynności. Ba, są i tacy, którzy próbują prowadzić całą księgowość całkowicie we własnym zakresie! W podobnych przypadkach łatwo przeoczyć pewne sprawy, a nawet nie mieć świadomości zmiany przepisów oraz wytycznych. Większą pewność, a także stabilność daje wdrożenie nadzoru księgowego, prowadzonego przez podmiot zewnętrzny. Co wchodzi w skład takiej usługi? Lista zamieszczona na stronie calendaria.com.pl zawiera:

  • organizację obiegu dokumentów
  • opracowanie lub modyfikację planu kont
  • stworzenie ramowych zasad firmowej polityki rachunkowości
  • weryfikację prawidłowości prowadzonej księgowości, składanych deklaracji podatkowych oraz zasad naliczania podatków

Specjaliści z biura rachunkowego mogą opracować ściślejsze procedury wewnętrznej kontroli

Reguły i schematy organizacyjne, które sprawdzają się małych i mikroprzedsiębiorstwach, niekoniecznie sprawdzają się przy bardziej rozbudowanej strukturze. Konieczność zatrudnienia większej liczby specjalistów czy utworzenia nowych działów wewnętrznych sprawia, że cały sposób prowadzenia księgowości należy do tego dostosować. Tutaj często porusza się kwestię terminowości. Wydłużony obieg dokumentów, spowodowany rozrostem firmy, nie sprawia że rozmaite urzędy pozwalają składać je w późniejszym czasie. Bez weryfikacji przyjętych procedur, usprawnienia pewnych czynności, zwiększa się prawdopodobieństwo przekroczenia ustawowo obowiązujących terminów. Konsekwencje podobnego postępowania łatwo przewidzieć. Natomiast odpowiednio wczesne wdrożenie zewnętrznego nadzoru pozwoli opracować optymalne, a także opłacalne rozwiązania oraz modele rozliczeń.


Podobne wpisy

Powiązane treści