Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
64% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 3 • L 2
2C
Pon
1C
Wt
3C
Sr
5C
Czw
6C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPrzy grobie ppor. Leszka Białego [ZDJĘCIA]
03.03.2017 | 19:13

Przy grobie ppor. Leszka Białego [ZDJĘCIA]

68 lat temu został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa ppor. Leszek Biały, jeden z wielu Żołnierzy Wyklętych.

Na zdjęciu: Wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze na grobie ppor. Leszka Białego.

Fot. Stanisław Gazda

Najbliższa rodzina Zmarłego, parlamentarzyści, radni miasta Bydgoszczy, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, organizacji kombatanckich, młodzież szkolna, kibice Zawiszy – składający dziś kwiaty i zapalający znicze na grobie ppor. Leszka Białego,  żołnierza AK bestialsko zamordowanego przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa – to nie przypadek.

68 lat temu, 3 marca 1945 roku, Leszek Biały, uznany działacz Armii Krajowej, który położył wielkie zasługi dla konspiracyjnej pracy na Pomorzu, został bestialsko zamordowany i zakopany pod śmietnikiem na podwórzu budynku UB.

-Zabójcy myśleli, że wyrzucają go na śmietnik historii. Okazało się, że było to symboliczne pochowanie ziarna, ponieważ wyrósł z niego bohater, któremu dzisiaj oddajemy cześć, a jego oprawców skazujemy na wieczną hańbę  – mówił przy grobie ppor. Leszka Białego Krzysztof Osiński z IPN.

Leszek Biały na swój grób musiał czekać dwanaście lat. W 1957 roku został ekshumowany i godnie pochowany przez rodzinę. Jednak wciąż jest wielu podobnych Jemu bohaterów, którzy wciąż czekają na odszukanie ich szczątków, identyfikację i godny pochówek. Oby dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej nastąpiło to jak najszybciej. Takie przesłanie również towarzyszyło dzisiejszej uroczystości na cmentarzu na bydgoskich Bielawkach. Była ona oddaniem czci ppor. Leszkowi Białemu, ale też wszystkim Żołnierzom Wyklętym, którzy poprzez swoją walkę i determinację przyczynili się do nastania Polski wolnej, demokratycznej i suwerennej.

Zabierający głos w imieniu wojewody Jarosław Jakubowski powitał zebranych przy grobie ppor. Leszka Białego, jako „strażników pamięci” o zamordowanym żołnierzu AK, ale też pamięci o tych wszystkich Żołnierzach Niezłomnych, dzięki którym możemy się cieszyć z wolnej i niepodległej ojczyzny.

-Od roku, wojewoda kujawsko-pomorski wespół z IPN, stara się jak najszerzej i jak najgodniej obchodzić Światowy Dzień Żołnierzy Wyklętych – mimo różnych, nieraz bardzo podłych głosów ludzi, którzy starają się podważyć bohaterstwo i rolę Żołnierzy Wyklętych. W imieniu pana wojewody pragnę zapewnić, że nie cofniemy się z drogi budowania pamięci o bohaterach, ponieważ na to zasługują – mówił Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej.

Po złożeniu wieńców i kwiatów na grobie ppor. Leszka Białego, uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy oraz wznosili okrzyki: „Bohaterom cześć i chwała!”.


Powiązane treści