[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Przygotowania do budowy Osiedla BociaNowe idą zgodnie z planem. W czerwcu będzie można zwiedzić teren przyszłej inwestycji

Dodano: 30.05.2018 | 12:58

16 czerwca będzie można zwiedzić halę dawnego dworca towarowego.

Na zdjęciu: W kwietniu Moderator przedstawił dwie koncepcje zagospodarowania terenu na Bocianowie. Jedną z nich zaprojektowała warszawska pracownia

Fot. Moderator Inwestycje

Od prezentacji wstępnej koncepcji zagospodarowania Osiedla BociaNowe minął ponad miesiąc. Mieszkańcy zainteresowali się ambitnymi planami nowej inwestycji mieszkaniowej, która ma odmienić północną część Śródmieścia, ale mają też swoje uwagi co do przedstawionych planów. Zapytaliśmy Moderator Inwestycje o to, czy zapoznają się z dyskusjami na temat swoich zamierzeń.

18 kwietnia bydgoski deweloper pokazał pierwsze, wstępne koncepcje zagospodarowania terenu położonego pomiędzy ulicą Rycerską a Pomorską na osiedlu Bocianowo. Jedną stworzyła warszawska pracownia WXCA, a drugą bydgoska pracownia Archhouse, która zaprojektowała m.in. budynek River Tower. Firma rozważa dwie wizje zagospodarowania przestrzeni na Bocianowie – pierwsza to realizacja wysokich budynków, druga – budowy osiedla bardziej kameralnego. Jak zapowiadał właściciel firmy Adam Gudell, realizacja całej inwestycji potrwa około siedem-osiem lat.


CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwsze koncepcje na Osiedle Bocianowe [WIZUALIZACJE]


Prezentacja projektu wzbudziła zainteresowanie bydgoszczan, którzy interesują się rozwojem miasta. Z dyskusji na temat przedstawionych wizualizacji można wywnioskować, że oczekują oni zróżnicowanej zabudowy – w tym obiektów o wysokości 55, 60 a nawet 70 metrów, które stanowiłyby dominantę widoczną z pętli Rycerska. W części położonej bliżej trasy W-Z powinna ulokować się zabudowa biurowa. Pojawiły się też głosy, że ostateczna koncepcja powinna mieć bardziej śródmiejski charakter i uwzględniać stworzenie pierzei i otwartych przestrzeni nie tylko dla mieszkańców kompleksu. Moderator zapowiadał, że weźmie pod uwagę głosy bydgoszczan, a sam proces konsultacji społecznych ma potrwać kilka miesięcy. Kierownik marketingu Małgorzata Dysarz podkreśla, że firma zapoznaje się z opiniami na temat przedstawionych koncepcji.

– Publikacji było dużo, komentarzy i opinii również, wszystkie czytamy i bierzemy pod uwagę – także te krytyczne. Temat wzbudził duże  zainteresowanie także na „branżowych portalach” – na forum Skyscrapercity, założono nawet 2 wątki. Projektem zainteresowały się redakcje ogólnopolskich czasopism m.in. Magazyn Architektura – podkreśla Dysarz.

Kierownik marketingu zapewnia też, że przygotowania nad realizacją Osiedla BociaNowe przebiegają bez zakłóceń.

Tak duża inwestycja wymaga wielu uzgodnień formalno-prawnych i właśnie to z dużą intensywnością robimy. Póki co, wszystko idzie zgodnie z planem.

W ramach inwestycji nastąpi wyburzenie hali dawnego dworca towarowego, pełniącej obecnie funkcję magazynów – nie jest jednak wykluczone, że pozostawiona zostanie jej część, znajdująca się najbliżej pętli Rycerska. Moderator zamierza za to odnowić budynek administracyjny składu celnego, znajdujący się na samym froncie przyszłego osiedla. Na wizualizacji pracowni WXCA możemy zobaczyć, że obiekt miałby pełnić funkcję „bramy” nowego kompleksu, w której znajdą się lokale usługowe i handlowe.


ZOBACZ: Tu powstanie Osiedle BociaNowe [ZDJĘCIA]


Zanim jednak hala zostanie rozebrana, Moderator zaprasza na jej zwiedzanie. 16 czerwca w godzinach od 10:00 do 13:00 wszyscy zainteresowani będą mogli zobaczyć wszelkie zakamarki tajemniczych budynków i miejsce przyszłej inwestycji. Zwiedzanie będzie prowadzone przez profesjonalne przewodniczki z Biura Turystyki Visite. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zobaczenia scenografii do nowego projektu Fundacji Czarny Karzeł realizowanego w ramach „Bydgoszcz kręci”. Scenografia powstaje na zadaszonym peronie, a jednym z jej elementów jest naturalnych rozmiarów, papierowy wielbłąd. Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny, ale obowiązują na nie wcześniejsze zapisy, które potrwają do 13 czerwca. Więcej szczegółów jest dostępnych na fanpage Moderatora.

Dwa dni wcześniej, w czwartek o godz. 20:00 w hali przy Rycerskiej odbędzie się pokaz „Opery Objazdowej” – występu Chóru Społecznego Czarnego Karła i jego opery antydepresyjnej „Cristoforo Colombo” autorstwa Grzegorza Pleszyńskiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Warto wspomnieć, że poza Moderatorem inwestycje w rejonie pętli Rycerska planuje także Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. WIĘCEJ: Tak będą wyglądały budynki BTBS przy pętli Rycerska [WIZUALIZACJE]