Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
10C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
6C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONFotorelacjePrzyjaciele „Wiatraka”[ZDJĘCIA]
26.11.2015 | 22:48

Przyjaciele „Wiatraka”[ZDJĘCIA]

Przyjaciółmi "Wiatraka" są nie tylko osoby obdarowane statuetkami, ale wszyscy którzy go tworzą, na wszelkie możliwe sposoby.

Zdjęcia: Stanisław Gazda

Koncert Galowy VI Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych FART oraz 20 urodziny „Wiatraka” sprawiły, że sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej wypełniona była do ostatniego miejsca.

A cóż to jest „Wiatrak”? Jak mówi jego Szef – ks. Krzysztof Buchholz – ma cztery skrzydła, jak cztery cnoty kardynalne, które opierają się na miłości. A jak powieje wiatr Ducha Świętego, to wtedy pracują, kręcą się te „Wiatrakowe” skrzydła uruchamiając wszystkie mechanizmy w jego wnętrzu. Ruszają żarna, czyli wychowawcy, a Jezus podsypuje ziarna – kolejnych ludzi, którzy w „Wiatraku” przemieleni są na mąkę z której wyrasta cudowny chleb naszego życia…

Przez dwadzieścia lat istnienia „Wiatraka” wiele się wydarzyło w nim samym i w różnych obszarach jego działania. Wszystko zaczęło się w 1995 roku w sercach i umysłach  studentów Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, którzy widzieli konieczność zrobienia czegoś dla ogromnej rzeszy dzieci i młodzieży, by wyprowadzić ich z pustyni jaką wówczas był Fordon – do oazy wiary i życia. Nazwa „Wiatrak”, to plon konkursu ogłoszonego przez pismo parafialne „ Na oścież”. Rok 2000 i Światowe Dni Młodzieży, zwłaszcza usłyszane tam słowa Papieża Jana Pawła II – „wracajcie, działajcie, bądźcie jutrzenką III Tysiąclecia” – nie dawały spokoju, jaką treścią wypełnić to rozesłanie. Wtedy powstał pomysł wybudowania Domu Jana Pawła II, złożony Mu później jako obietnica i przez Niego pobłogosławiony. Pierwsza łopata w ziemię wbita została w 2002 roku. Rok później Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” zostało wzbogacone o nową formułę – Fundację „”Wiatrak” z patronką Matką Teresą z Kalkuty. Następnie zaczęły tworzyć się coraz to nowe elementy „Wiatraka”: Parafialny Klub Sportowy „Wiatrak, Poradnia „Wiatrak”, Warsztat Terapii Zajęciowej „Wiatrak” i GPS. Chociaż budowa Domu Jubileuszowego wciąż trwała, to udało się tchnąć weń życie, organizując w surowych wnętrzach pierwsze spotkania i zajęcia, aż nadszedł rok 2013, kiedy to „Wiatrak” z gościnnych progów Domu Parafialnego przeniósł się do nowej siedziby. Za dwa tygodnie, 8 grudnia, równocześnie z ogłoszeniem w całym Kościele Roku Miłosierdzia, nastąpi uroczyste otwarcie Domu Jubileuszowego.

Nie byłoby „Wiatraka”, gdyby nie oni: osoby, firmy, instytucje, którzy dają dar z siebie, ze swoich talentów z ofiar pieniężnych, albo z tego co potrafią wytworzyć, którzy są prawdziwymi przyjaciółmi w trudach i wyzwaniach „Wiatrakowego” losu. Od piątych urodzin, „Wiatrak”, takim właśnie ludziom dziękuje wręczając im statuetki „Przyjaciel Wiatraka”. W tym roku obdarowanymi nimi zostało dwanaście osób: Grażyna Staroń, Justyna i Wojciech Sikora, Michał Lorek, Konstancja Kaczmarek, Jacek Sądowski, Tadeusz Kosień, Henryk Rosiński, Joanna Gołata, Ryszard, Czesław, Stanisław i Marek Abramczykowie, Jacek Misiorny, Danuta Markiewicz i Arturo Mari.

Podczas dzisiejszego koncertu miało miejsce rozstrzygnięcie i wręczenie nagród czwartej edycji Festiwalu FART, do udziału w którym zapraszane są osoby niepełnosprawne, z upośledzeniem umysłowym i fizycznym, aby zmierzyły się ze sobą w takich dziedzinach jak: taniec, muzyka, teatr, fotografia, rękodzieło, twórczość literacka. W tym roku napłynęły 124 zgłoszenia – indywidualne i grupowe – co dało liczbę 230 uczestników, z ośrodków, warsztatów terapii zajęciowej z całego województwa kujawsko-pomorskiego.

Koncert uświetnił występ Mieczysława Szcześniaka.


Podobne wpisy

Powiązane treści