Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPrzyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Kiedy musimy zdecydować? [RADCA w PIĄTEK]
08.01.2021 | 14:33

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Kiedy musimy zdecydować? [RADCA w PIĄTEK]

Jak co piątek radca prawny Przemysław Piątek zaprasza do kolejnej odsłony cyklu porad prawnych. Szukasz pomocy? Napisz - prawnik@metropoliabydgoska.pl.

Na zdjęciu: Decyzja o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku musi zapaść w ciągu sześciu miesięcy.

Fot. FreeImages

Po śmierci osoby, z którą byłeś związany węzłem rodzinnym, możesz zostać powołany do spadkobrania. Jako spadkobierca możesz: przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza) lub odrzucić spadek. Dzisiaj omówimy drugi z tych przypadków.


CZYTAJ TAKŻE: Kolejność dziedziczenia – czyli: komu należy się spadek?


Po pierwsze, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Zwróć uwagę, że termin rozpoczyna swój bieg nie od śmierci spadkodawcy, ale od momentu, kiedy dowiedziałeś się, że jesteś powołany do dziedziczenia. W sytuacji śmierci np. współmałżonka, taką informację otrzymujesz od razu. Sytuacja jednak jest trudniejsza, kiedy jesteś – przykładowo – piąty w kolejności dziedziczenia. Jeśli cztery osoby przed Tobą odrzuciły spadek, to termin na Twoje oświadczenie zaczyna biec od momentu, kiedy dowiedziałeś się, że czwarta osoba odrzuciła spadek.

Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o dziedziczeniu jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.

Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi.

Warto zaznaczyć, że odpowiedzialność spadkobiercy jest nieograniczona z punktu widzenia tego, czym odpowiada, jest natomiast odpowiedzialnością ograniczoną co do tego, za co spadkobierca odpowiada (I ACa 273/18).

Podstawa prawna: Kodeks cywilny – art. 1012, 1015 oraz 1031.


W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści