Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
85% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 2 • L 1
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
-0C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIEPrzypadłość dotykająca bydgoszczanki pomiędzy 30 a 40 rokiem życia
23.11.2017 | 22:25

Przypadłość dotykająca bydgoszczanki pomiędzy 30 a 40 rokiem życia

Na zdjęciu: Wykwity nasilają się przy intensywniejszej ekspozycji na słońce.

Fot. Archiwum

Zmiany występują głownie u kobiet. Tylko jedna na dwadzieścia osób jest płci męskiej. Ostuda, bo o niej mowa powstaje zwykle pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Zwana również melasmą lub chloasmą, jest jednym z największych problemów estetycznych.

Jak wygląda?

Zmiany na skórze mają postać plam w odcieniu od żółtobrunatnego do ciemnobrunatnego. Ich kształt jest nieregularny i dość dobrze odgraniczony od zdrowej części skóry twarzy. Na zmienionej skórze, nie zaobserwujemy stanu zapalnego, zaczerwienienia oraz łuszczenia. Wykwity nasilają się przy intensywniejszej ekspozycji na słońce. Plamy zlokalizowane są głownie w obrębie twarzy obejmując czoło, poliki oraz skórę nad górną wargą.

Dlaczego się pojawia?

Jednym z czynników wywołujących lub sprzyjających występowaniu chloasmy jest ciąża. Powodem jest wzrost poziomu estrogenów, progesteronu i MSH. Zauważono, że u większości kobiet zmiany ustępują same w kilka miesięcy po porodzie, ale zdarzają się przypadki, gdy plamy utrzymują się znacznie dłużej lub pojawiają się ponownie w trakcie kolejnej ciąży. Innymi winowajcami pojawienia się ostudy są przyjmowane środki antykoncepcyjne, kosmetyki zawierające związki światłouczulające, olejek bergamotowy, uczęszczanie do solarium, zbyt długa ekspozycja na słońce, zmęczony i wyniszczony organizm. Ostuda może być także efektem współistniejących chorób takich jak zespół policystycznych jajników,schorzenia wątroby, tarczycy i nadnerczy.

Diagnoza

Obraz histopatologiczny ostudy ukazuje nagromadzenie pigmentu w warstwie podstawnej naskórka. Efektem tego jest zwiększenie liczby i aktywności melanocytow. By jednak dowiedzieć się co było powodem jego powstania, należy udać się do lekarza – jednego lub kilku. Endokrynolog skontroluje tarczycę i nadnercza. Hepatolog wątrobę. Ginekolog stan jajników i hormonów płciowych. Dermatolog natomiast, oceni wielkość i rodzaj zmian. Bardzo często większość zmian pigmentacyjnych usuniemy u wykwalifikowanej kosmetyczki, w przypadkach większych lub bardziej opornych pomoże lekarz z gabinetu medycyny estetycznej. Należy jednak pamiętać, że hiperpigmentacje skórne w tym ostuda mogą być objawem choroby toczącej się w organizmie a nie tylko niechcianym aspektem wizualnym.

Powrót do pięknej skóry

Ostuda, która pojawia się w ciąży lub po porodzie, w większości przypadków ustępuje samoistnie. Czasem potrzebna jest jednak pomoc specjalisty. Gabinety medycyny estetycznej i kosmetolodzy do usuwania zmian używają peelingu chemicznego, czyli kwasów o różnym stężeniu. Obecnie bardzo pomocna okazuje się także laseroterapia. Należy jednak pamiętać, że wybrana metoda usuwania ostudy, powinna być zawsze poprzedzona konsultacją z lekarzem.


Podobne wpisy

Powiązane treści