Bydgoszcz
19C
Słonecznie
60% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 23 • L 16
21C
Pon
18C
Wt
25C
Sr
27C
Czw
27C
Pt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaREGIONRozrywka i kulturaPrzysiek – gęsinowa stolica Polski!
Kiermasz w Przysieku_SG (24)
09.11.2018 | 09:35

Przysiek – gęsinowa stolica Polski!

Na zdjęciu: W najbliższy weekend odbędzie się festiwal w Przysieku.

Fot. Stanisław Gazda

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny odbędzie się 10 i 11 listopada w Przysieku pod Toruniem. Tegorocznym motywem przewodnim tego największego w Polsce kiermaszu gęsich tuszek i produktów z gęsiny są obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

 Jak zwykle z degustacją będą połączone prezentacje kulinarne w wykonaniu kucharzy-celebrytów. Przyjadą takie kucharskie tuzy jak: Robert Makłowicz, Giancarlo Russo, Teo Vafidis, czy  Katarzyna Meller, ale główna uwaga odwiedzających ODR w Przysieku skupi się z pewnością na kiermaszu, na którym nabyć będzie można świeże gęsi i produkty gęsinowe, gotowe potrawy z gęsiny, produkty regionalne z województwa, kraju i zagranicy. Na pewno nie sposób będzie pominąć stoisk z wyrobami rękodzielniczymi czy produktami przygotowanymi przez gospodynie z kół gospodyń wiejskich.

Interesująco zapowiada się wielka biesiada przy gęsinie z muzyką na żywo w karczmie gęsinowej. Gęsia Karczma oferować będzie między innymi pierogi z farszem gęsinowym, gęsie żołądki, gęś w kiszonej kapuście oraz gęś duszoną w powidłach śliwkowych. Atrakcją festiwalu będzie też grochówka na gęsinie, serwowana wprost z wojskowej kuchni polowej. A ponieważ to 100-lecie Niepodległej, będą wielki tort urodzinowy i otwarta dla wszystkich chętnych scena poezji patriotycznej. Każdy, kto zdecyduje się wystąpić otrzyma pamiątkowy upominek.

Nie zabraknie również ofert dla najmłodszych. W strefie dla dzieci zaplanowano zajęcia teatralne i interaktywne, spektakl „Skarb polski – kradzież monet” w wykonaniu aktorów teatru ALELALE,  zajęcia plastyczne pod okiem animatorów i wspólne przygotowywanie kotylionów w barwach narodowych oraz suchy basen z piłeczkami. Nowością będą też warsztaty łucznictwa tradycyjnego dla dzieci i dorosłych.


Powiązane treści