Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy przystanek wiedeński na Gdańskiej. Spora zmiana dla pasażerów

Dodano: 16.10.2023 | 10:58

Na zdjęciu: Nowy przystanek wiedeński Gdańska/Chodkiewicza w kierunku centrum.

Fot. ZDMiKP

Zakończyła się budowę przystanków wiedeńskich tramwajowych na ulicy Gdańskiej przy ulicy Chodkiewicza. Od dziś (16 października) uruchomiono przystanek w kierunku ronda Jagiellonów; znajduje się on za skrzyżowaniem z Chocimską i Chodkiewicza. 

Budowa pierwszych na ulicy Gdańskiej rozpoczęła się w lipcu, podczas zamknięcia torowiska tramwajowego. Wykonawcą prac była firma Affabre. Prace rozpoczęły się od budowy nowego przystanku w stronę Lasu Gdańskiego/Bielaw, który oddano do użytku pod koniec sierpnia. Następnie rozpoczęto realizację „wiedeńskiego” w kierunku placu Wolności – tu zaszła większa zmiana, gdyż przystanek został przeniesiony za skrzyżowanie z Chocimską i Chodkiewicza.

Od dziś (16 października) pasażerowie mogą już korzystać z przystanku w kierunku ronda Jagiellonów – to spora zmiana, gdyż zatrzymują się na nim wszystkie linie jadące Gdańską, w tym 4 i 6. Przystanek dla tych linii, ulokowany na Chodkiewicza przy skrzyżowaniu z Gdańską, został zlikwidowany. Warto zatem wiedzieć, że by wsiąść do „czwórki” bądź „szóstki”, trzeba iść na Gdańską.

ZDMiKP przypomina, że kolejne przystanki wiedeńskie w Bydgoszczy poprawiają bezpieczeństwo przy wsiadaniu/wysiadaniu z tramwaju, ale ułatwiły też podróże osobom z niepełnosprawnościami. – Nowe perony przystankowe mają długość około 30 metrów. Wartość wykonanych prac projektowo-budowlanych wyniosła 1,4 mln zł. Roboty objęte są pięcioletnią gwarancją – dodaje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Docelowo ulica Gdańska ma zostać wyposażona w perony wiedeńskie na całym odcinku od Kamiennej do Klarysek. Gotowa koncepcja, która była także przedmiotem konsultacji społecznych, zakłada budowę aż 13 przystanków wiedeńskich, w tym 12 (6 par) na Gdańskiej. Projektanci zaproponowali też budowę przystanku wiedeńskiego na ul. Jagiellońskiej na skrzyżowaniu z ul. 19 Marca (dla tramwajów jadących w kierunku węzła Garbary). Przypomnijmy, że pierwszy przystanek wiedeński w Bydgoszczy został oddany kilka lat temu na placu Teatralnym w kierunku ronda Jagiellonów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Troskliwy obywatel
Troskliwy obywatel
4 miesięcy temu

Poważnie 1,4 miliona za 2x30m złodziejstwo jawne odpowiada ktoś za takie przekręty?