Bydgoszcz
6C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h NNW
H 8 • L 5
15C
Sr
5C
Czw
7C
Pt
7C
Sob
9C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIPtasia grypa w regionie. Wykryto drugie w odstępie tygodnia ognisko choroby
14.01.2021 | 13:31

Ptasia grypa w regionie. Wykryto drugie w odstępie tygodnia ognisko choroby

O kolejnym ognisku poinformowały służby wojewody.

Na zdjęciu: Służby weterynaryjne stwierdziły w hodowli indyków na terenie powiatu inowrocławskiego ognisko ptasiej grypy.

Fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki / archiwum

Drugie w odstępie kilkunastu dni ognisko ptasiej grypy stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim.

Raptem tydzień temu poinformowano o stwierdzeniu pierwszego od kilku lat w regionie ogniska ptasiej grypy w regionie. Wykryto je na terenie powiatu grudziądzkiego, a zlikwidować trzeba było około jedenastu tysięcy indyków.

W czwartek (14 stycznia), służby Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowały o stwierdzeniu kolejnego ogniska choroby – tym razem na terenie powiatu inowrocławskiego. – Ptasia grypa w hodowli indyków w powiecie inowrocławskim została stwierdzona wczoraj – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Z informacji urzędników wynika, że ognisko choroby dotyczy około 30 tysięcy ptaków. – Od pierwszych chwil pracuje sztab kryzysowy, który powołałem w urzędzie wojewódzkim, działają służby weterynaryjne – dodaje Bogdanowicz.

Wydane zostało rozporządzenie, zgodnie z którym obszar w promieniu trzech kilometrów wokół miejsca wystąpienia grypy ptaków uznaje się za obszar zapowietrzony, a teren w promieniu dziesięciu km to obszar zagrożony ptasią grypą. –  Na terenie zapowietrzonym m.in. właściciele drobiu muszą zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim. Obowiązkowe jest też stosowanie wskazanych środków bezpieczeństwa biologicznego – przypominają służby wojewody.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści