Bydgoszcz
9C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 11 • L 8
10C
Czw
8C
Pt
8C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportPZPN docenił pasję Orła Bydgoszcz. Piłkarze otrzymają bilety na mecz reprezentacji
Polonia-Orzeł_Puchar Polski_SG (12)
07.09.2018 | 20:44

PZPN docenił pasję Orła Bydgoszcz. Piłkarze otrzymają bilety na mecz reprezentacji

Na zdjęciu: Piłkarze Orła w meczu z Polonią wystąpili w czarnych, stylizowanych strojach, by uszanować barwy swojego rywala i nawiązać do dawnych tradycji.

Fot. Stanisław Gazda

Piłkarscy pasjonaci ze Stowarzyszenia Sportowego Orzeł Bydgoszcz zgłosili drużynę do rozgrywek Okręgowego Pucharu Polski. Po wygranej z Megamatorem Bydgoszcz i wolnym losie w pierwszej rundzie rozgrywek na zespół Orła czekał uznany rywal – czwartoligowa Polonia Bydgoszcz. Pomimo bardzo dotkliwej przegranej – aż 0:34 – amatorzy zostali docenieni przez Polski Związek Piłki Nożnej za swój zapał do gry.

Orzeł Bydgoszcz przystąpił do rozgrywek OPP po raz drugi z rzędu. W 2017 roku drużyna przegrała z Victorią Niemcz aż 0:16. To nie zraziło jednak pasjonatów kopania piłki, dla których sama gra liczy się bardziej niż wynik. Teraz Orzeł ponownie wziął udział w „pucharze tysiąca drużyn” – w rundzie wstępnej czekał na nich nowy twór na piłkarskiej mapie Bydgoszczy – drużyna Megamatora, która od tego sezonu rozpoczęła grę w B-klasie. Spotkanie pucharowe poprzedził sparing pomiędzy obiema drużynami na obiektach Chemika Bydgoszcz.

W oficjalnym meczu dysponujący większym doświadczeniem zespół Orła pokonał Megamatora 2:1 i awansował do pierwszej rundy rozgrywek. W niej nie musiał rywalizować z żadną drużyną, ponieważ otrzymał wolny los. Na kolejnym etapie wyznaczono mu jednak bardzo trudnego rywala – Polonię Bydgoszcz. Czwartoligowiec z ulicy Sportowej kiepsko zaczął nowy sezon – obecnie zajmuje 13. miejsce w tabeli, a jego bilans to dwie wygrane i trzy porażki, lecz od początku było jasne, że to on jest faworytem rywalizacji.

Środowy pojedynek Polonii z Orłem przyciągnął na trybuny obiektu przy Sportowej widzów nie tylko z Bydgoszczy. Zasiedli na nich groundhopperzy – czyli osoby, których hobby polega na oglądaniu meczów piłkarskich na jak największej ilości stadionów i boisk. Wśród nich najbardziej znany przedstawiciel tej grupy w Polsce, czyli Radosław Rzeźnikiewicz, prowadzący kanał Kartofliska.pl. To dzięki filmikom „Rzeźnika” wiele osób poczuło, że niższe ligi mają swój urok i warto zainteresować się pełnymi kolorytu spotkaniami.


Zobacz zdjęcia z meczu Polonia Bydgoszcz – Orzeł Bydgoszcz


W spotkaniu Orła z Polonią również nie brakowało kolorytu. A przede wszystkim – nie brakowało goli. Do przerwy Polonia wygrywała z Orłem czternastoma bramkami. Mecz zakończył się wynikiem 0:34 dla podopiecznych Włodzimierza Koreckiego. Bramki strzelili: Świetlik 2, Twardowski, Grzegorek 2, Łotoszyński, Kosmela, Nowak 2, Adamski 3, Chruścicki 12, Romanek 2, Januszewski, Born 5, Melnyk oraz Klosak (gol samobójczy). Strzelecka kanonada polonistów nie była jednak najwyższą udokumentowaną wygraną w historii polskiego seniorskiego futbolu w oficjalnym meczu. 12 sierpnia 2014 roku, również w meczu Okręgowego Pucharu Polski, występujący w lidze okręgowej KS Chełmek pokonał B-Klasowy LKS Skidziń 35:0.

Dotkliwa porażka nie zraziła jednak graczy Orła, którzy wyrazili szacunek dla graczy Polonii za sportową rywalizację. Drużyna, zgodnie z piłkarskim zwyczajem, podeszła pod trybunę obiektu na Sportowej, by podziękować widzom za wsparcie. Orzeł obiecuje, że za rok wrócą silniejsi i będą kontynuować swoją przygodę w rozgrywkach Pucharu Polski.

W spotkaniu z Polonią mimo, że byliśmy formalnie gospodarzem, postanowiliśmy wystąpić w czarnych strojach. Doszliśmy do wniosku, że Polonia jako klub z wielką historią i tradycjami, na swoim stadionie powinna grać zdecydowanie w swoich barwach, czyli na biało – czerwono. Na naszej ławce rezerwowych, umieściliśmy też duży napis Against Modern Football, żeby podkreślić to, jaki piłkarski styl i piłkarską doktrynę przedstawiamy – skomentował mecz Paweł Wilk z Orła. Sprzeciw wobec „nowoczesnej piłce nożnej”, opartej na manifestowaniu niechęci wobec komercjalizacji futbolu i propagowaniu kibicowania lokalnym klubom stał się w ostatnich latach bardzo popularnym zjawiskiem. Wielu kibiców nie akceptuje rosnących cen biletów na mecze, które wykluczają z nich biedniejszych kibiców.

Pasję piłkarzy z Orła Bydgoszcz docenił Polski Związek Piłki Nożnej. Kilka tygodni temu zarządzana przez Zbigniewa Bońka instytucja uruchomiła specjalne kanały w mediach społecznościowych pod nazwą „Piłka dla wszystkich”, które mają propagować amatorskie uprawianie futbolu. Nie jest tajemnicą, że takich pasjonatów jak Stowarzyszenie Sportowe Orzeł jest coraz mniej. Wiele klubów w Polsce wycofuje się z niższych lig, tłumacząc swoją decyzję wysokimi opłatami, które trzeba wnosić do kasy okręgowych związków oraz brakiem chętnych do gry – tyczy się to zwłaszcza ośrodków wiejskich. „Piłka dla wszystkich” ma zaszczepić w piłkarzach, arbitrach, pracownikach klubów i innych osobach związanych z piłką nożną pasję do uprawiania sportu. PZPN promuje swoją akcję nie tylko w mediach społecznościowych, ale też za pośrednictwem billboardów – w Bydgoszczy reklama „Piłki dla wszystkich” pojawiła się na ulicy Fordońskiej.

Jak PZPN wynagrodził piłkarzom Orła podjęcie wyzwania i przyjęcie 34 bramek? Przesłał im 34 bilety na towarzyskie spotkanie reprezentacji Polski z Irlandią, który odbędzie się we wtorek, 11 września we Wrocławiu. „Bo chodzi o zabawę! Bawcie się dobrze na meczu” – oznajmia związkowy kanał społecznościowy.


Powiązane treści