Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H 6 • L 3
15C
Nd
10C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRadni dyskutowali o metropolii. Uchwała przyjęta
27.01.2016 | 15:44

Radni dyskutowali o metropolii. Uchwała przyjęta

Podczas środowej sesji rady miasta omówiono m.in. zasięg terytorialny metropolii.

Na zdjęciu: W ratuszu dyskutowano o metropoli.

Fot. Pit1233/ wikipedia (wolna licencja)

W środę podczas sesji rady miasta odbyła się dyskusja na temat prac nad Metropolią Bydgoszcz. Głównym tematem rozmów był zasięg terytorialny związku metropolitalnego.

Schemat prac na powołaniem metropolii, a także plan jej funkcjonowania przedstawił radnym pełnomocnik prezydenta, Łukasz Krupa. Sporo czasu poświęcono kwestii zasięgu związku metropolitalnego. – Uchwała mówi o strefie oddziaływania miasta. Podkreślam, że jest mowa o jednym mieście, a nie o dwóch – mówił Krupa, odnosząc się do koncepcji tworzenia metropolii bydgosko-toruńskiej. Obecność Torunia już na etapie tworzenia metropolii mogłyby zdaniem Krupy i prezydenta Rafała Bruskiego znacznie utrudnić prace lub nawet doprowadzić do ich fiaska. Możliwe byłoby też powtórzenie się sytuacji, jaka panuje w ZIT. – Jest to związek bardzo trudny w zarządzaniu. Ostatnio wójt Kowalewa mówił nawet, że żałuje, iż przystąpił do współpracy – tłumaczył Bruski, dodając, że obecnie to te gminy, które należą do ZIT, mają najwięcej obaw co do metropolii. Wątpliwości budzą też kwestie terytorialne w przypadku współpracy z drugim najważniejszym miastem województwa, gdyż  – zdaniem bydgoskiego ratusza – konieczna byłaby wówczas rezygnacja z Kcyni i Pruszcza.

W obecnie planowanym układzie, ewentualne późniejsze dołączenie Torunia pozwala zabezpieczyć nazwę Metropolia Bydgoszcz oraz lokalizację siedziby związku nad Brdą. Krupa zaznaczył, że na razie jednak ani Toruń, ani też Inowrocław nie skierowały oficjalnych zapytań ws. postępu prac – Komunikacja z Toruniem odbywa się na razie głównie za pośrednictwem mediów. Prezydent Brejza zajął za to konkretne stanowisko – mówił były poseł. Jak zgodnie przyznawali Krupa i Bruski, związek będzie jednak otwarty na nowych członków. – Pokazujemy pełną otwartość, dlatego w tym gronie są Pruszcz, Złotniki Kujawskie czy Zławieś Wielka – mówił Krupa, który zastrzegał jednak, że nie można dopuścić do zbytniego rozrośnięcia się metropolii, zapominając o potencjale ludnościowym województwa i potrzebie występowania wspólnych interesów wszystkich członków związku. Kontrowersje budzi obecność Złejwsi Wielkiej w gronie gmin tworzących metropolię. Krupa zaprzeczył jednak, jakoby wójt gminy o swoim udziale dowiedział się z mediów i zapewnił, że kwestie były już wcześniej osobiście omawiane, a gmina jest wstępnie zainteresowana.

Podczas sesji wybrano zespół, który zajmie się konsultacjami społecznymi. W jego skład weszli – jako wysłannicy prezydenta – Łukasz Krupa i Michał Sztybel oraz – jak wbrew postulatom niezrzeszonego Bogdana Dzakanowskiego zagłosowała rada – po dwóch przedstawicieli każdego z klubów: Stefan Pastuszewski i Rafał Piasecki (obaj PiS), Janusz Czwojda i Agnieszka Bąk (oboje PO) oraz Jan Szopiński i Ireneusz Nitkiewicz (SLD-Lewica Razem).

Niemal wszyscy radni zagłosowali za przyjęciem uchwały w sprawie wstępnego stanowiska rady miasta o utworzeniu przez Miasto Bydgoszcz wspólnie z innymi gminami związku metropolitalnego. Od głosu wstrzymał się jedynie Dzakanowski.   Teraz prezydent Bruski ma możliwość prowadzenia dalszych rozmów z gminami oraz przygotowania wniosku prowadzącego do utworzenia metropolii. Rada Ministrów ma powołać związki do 30 kwietnia. Zaczną one funkcjonować 1 lipca, a z początkiem następnego roku zaczęłoby się finansowanie. Przypomnijmy, że oprócz Bydgoszczy pozytywną decyzję ws. przyłączenia do metropolii wydali już także radni w Solcu Kujawskim i Białych Błotach.


Powiązane treści