Bydgoszcz
10C
Niebo głównie zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 12 • L 9
23C
Sr
23C
Czw
22C
Pt
14C
Sob
12C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaRadni poparli projekt zmiany siedziby przedszkola na Kapuściskach. Pomysł nadal budzi kontrowersje
Rada Miasta Bydgoszcz_ radni Joanna Czerska-Thomas, Wojciech Bulanda, Paweł Bokiej, Marcin Lewandowski - SF
04.02.2020 | 17:32

Radni poparli projekt zmiany siedziby przedszkola na Kapuściskach. Pomysł nadal budzi kontrowersje

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Radni Koalicji Obywatelskiej (od lewej): Joanna Czerska-Thomas i Wojciech Bulanda poparli projekt uchwały w sprawie przeniesienia Przedszkola nr 9. Radni PiS: Paweł Bokiej oraz Marcin Lewandowski wstrzymali się od głosu.

Fot. Szymon Fiałkowski

Bydgoscy radni przegłosowali w ubiegłym tygodniu uchwałę, która umożliwia rozpoczęcie prac nad przeniesieniem Przedszkola nr 9 z ulicy Techników do budynku Szkoły Podstawowej nr 57 przy ulicy Bohaterów Westerplatte. Ratusz tłumaczy, że pozostanie w dotychczasowych budynku byłoby nieopłacalne. Części mieszkańców te słowa jednak nie przekonały.

Przedszkole na Kapuściskach powstało w tym samym okresie, gdy budowano zaplecze mieszkaniowe dla Zachemu. I to stąd bierze się duży sentyment mieszkańców osiedla do placówki przy ul. Techników. Chodziło do niej bowiem wiele pokoleń bydgoszczan. Tyle że od kilkunastu miesięcy budynek ma nowego właściciela – to spółka Fermapole związana z rodziną Stajszczaków, która od syndyka zlikwidowanych zakładów chemicznych nabyła kilkadziesiąt nieruchomości pozachemowskich (łącznie transakcja obejmująca niemal 300 hektarów terenów, zarówno zabudowanych, jak i niezabudowanych, opiewała na kwotę 35 milionów złotych). I, jak mówi zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz, w tym okresie już dwukrotnie chciał on wypowiedzieć umowę najmu i podnieść czynsz. Nie stało się tak z powodu błędów proceduralnych popełnionych przy przygotowaniu wypowiedzenia.

Zobacz również:

Dawne przedszkole zachemowskie ma zmienić siedzibę po 60 latach. Rodzice nie kryją niezadowolenia

Nie zmienia to jednak faktu, że podwyżka i tak stałaby się faktem. Alternatywą, za którą opowiadali się w mediach społecznościowych mieszkańcy, byłoby odkupienie budynku. Za ile? Tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że tylko w ostatnich trzech latach bieżące naprawy kosztowały budżet miasta 200 tysięcy złotych. – Były to bieżące prace pozwalające dostosować się do przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych – wskazuje Waszkiewicz. A dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Elżbieta Wiewióra dodaje, że nabycie budynku przy ulicy Techników byłoby dopiero pierwszym krokiem. – Konieczny byłby również kosztowny remont. Kosztowny, bo musielibyśmy dostosować się do nowych przepisów. A sam obiekt ma sale niższe niż pokoje w mieszkaniach. Jeden z rodziców obecnych na spotkaniu z nami w sprawie zmian, z zawodu strażak, wskazywał, że budynek nie spełnia wymogów przepisów ppoż – przekonuje Wiewióra.

Tyle że mieszkańców, którzy nie kierują się wyłącznie kryteriami ekonomicznymi, te argumenty nie przekonują. Inaczej patrzą także na kwestię odległości pomiędzy dotychczasową siedzibą a nowym budynkiem. Dla urzędników to bowiem 800 metrów i pozycja na mapie, dla przynajmniej części mieszkańców tzw. Starych Kapuścisk – wyjście z dziećmi poza ich obręb (historycznie obejmują one bowiem kwartał oddzielony ulicami: Chemiczną i ogródkami działkowymi, Sandomierską, dawną Planu 6-letniego, obecnie Lecha Kaczyńskiego oraz Wojska Polskiego). I to właśnie ta mieszanina sentymentu i lokalnej topografii najbardziej poróżniła krytyków pomysłu zmiany siedziby przedszkola z miejskimi urzędnikami. Faktem jest bowiem, że z trzech przedszkoli w tym rejonie miasta zostanie jedno – Przedszkole nr 18 przy ul. Betoniarzy. Kilkanaście lat temu zlikwidowano bowiem przedszkole przy ul. Sandomierskiej. Obecnie budynki ma tam Collegium Medicum UMK. W trakcie wielkiej czystki żłobków z lat 90. likwidacji uległ również żłobek przy ul. Kapuściska.

Wiceprezydent Waszkiewicz w odpowiedzi przypomina, że Kapuściska nie znajdują się obecnie na liście osiedli, gdzie miejsc w publicznych przedszkolach brakuje. – Największy problem w tym zakresie jest na osiedlach fordońskich oraz na Błoniu – podkreśla. I zaznacza też, że z powodu wolnych miejsc w oddziałach na Kapuściskach przyjmowano tam nawet dzieci 2,5-letnie. – A trzeba pamiętać, że coraz częściej rodzice wybierają również oferty przedszkoli niepublicznych, które mogą liczyć na dotacje z budżetu miasta – mówi zastępczyni Rafała Bruskiego. I podaje przykład przeniesionego kilka lat temu z ul. Paderewskiego do Fordonu Przedszkola nr 22. – Tamten budynek też nie należał do miasta, ale właściciel zdecydował, żeby nadal prowadzona była tam działalność edukacyjna – dodaje Iwona Waszkiewicz.

Niewykluczone zresztą, że podobnie będzie w przypadku budynku przy ul. Techników. Z nieoficjalnych informacji wynika, że są osoby zainteresowane jego wynajęciem. Trzeba jednak brać pod uwagę, że takich informacji pojawia się w ostatnim czasie całkiem sporo. Jak ta o wyburzeniu budynku i postawieniu w jego miejscu wieżowca. Z formalnego punktu widzenia to – przynajmniej na razie – niemożliwe, bo grunt, na którym stoi przedszkole, należy do Skarbu Państwa.

W nowej siedzibie przedszkola przy ul. Bohaterów Westerplatte ma znaleźć się docelowo sześć grup dzieci – łącznie 150 osób. Parter budynku SP nr 57 wyremontowano i wyposażono w nowe meble. Ma to związek z mniejszą niż w latach ubiegłych liczbą dzieci w wieku szkolnym. Jeszcze kilka lat temu chodziło tam nawet pół tysiąca uczniów. Obecnie – niespełna trzystu.

Za przyjęciem uchwały w sprawie przeniesienia przedszkola głosowało 18 radnych. Czworo było „przeciw”, a kolejnych czterech wstrzymało się od głosu. Teraz informacja o zmianie siedziby zostanie przekazana do kuratora oświaty i związków zawodowych. Ratusz zapewnia, że wszyscy dotychczasowi pracownicy zachowają swoje posady.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ewa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewa
Gość
Ewa

Nowe Przedszkole na paderewskiego jest mega dziwne ( troche jak sekta jakas – przynajmniej pani wlascicielka ) takze nie wiem czy to akurat jest przyklad na plus !

Powiązane treści