Bydgoszcz
16C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 17 • L 15
15C
Czw
17C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
12C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaRadni zgodzili się na finansowe wsparcie lotniska. „Liczba połączeń nie powinna spaść”
rada miasta, ratusz, radni - st
28.02.2018 | 16:41

Radni zgodzili się na finansowe wsparcie lotniska. „Liczba połączeń nie powinna spaść”

MetropoliaBydgoska.PL poznała warunki nowej umowy z przewoźnikiem, który wygra przetarg na promocję województwa na pokładach samolotów. Co to oznacza dla bydgoskiego lotniska?

Na zdjęciu: Radni jednogłośnie przeforsowali poprawkę do budżetu, która zakłada między innymi dokapitalizowanie Portu Lotniczego Bydgoszcz SA.

Fot. Sebastian Torzewski

Bydgoscy radni podjęli decyzję o przekazaniu kwoty ponad 1,1 miliona złotych na dokapitalizowanie spółki Port Lotniczy Bydgoszcz. A wszystko to zaledwie kilkanaście godzin po informacji, że za kilka miesięcy Ryanair definitywnie zlikwiduje połączenie z Glasgow.

Przypomnijmy – wtorkowy komunikat Ryanaira oznacza, że jesienią zniknie aż 20 z 23 połączeń realizowanych przez irlandzkie linie ze szkockiego miasta, w tym – z Bydgoszczą. I to siłą rzeczy wymusiło pojawienie się na sesji pytań o ewentualny spadek liczby lotów z portu imienia Paderewskiego. Do skarbnika Piotra Tomaszewskiego, pełniącego też funkcję członka rady nadzorczej PLB, zwrócił się z nimi wiceprzewodniczący rady Jan Szopiński z SLD. – Decyzja Ryanaira jest całkowicie niezależna od władz portu czy właścicieli – odpowiadał Tomaszewski, dodając, że sprawa jest „nowa”, ale jednocześnie przekonując, że „liczba połączeń nie powinna się zmniejszyć”.

Wiadomo, że do jesieni 2020 roku liczba kierunków obsługiwanych przez Irlandczyków nie będzie mogła spaść poniżej pięciu. Reguluje to umowa, która przygotowana jest w ramach prowadzonego przez samorząd województwa przetargu na promocję regionu na pokładach samolotów latających na międzynarodowych trasach. Choć czas na składanie ofert mija dopiero 5 marca, to tajemnicą poliszynela jest fakt, że na stole pojawi się wyłącznie oferta właśnie od Ryanaira. A sam zabieg to sposób na wspieranie przewoźników lotniczych, który stosują porty regionalne w całym kraju.

W aktualnie obowiązującej zimowej siatce połączeń Ryanair łączy Bydgoszcz z czterema lotniskami – dwoma londyńskimi (Luton i Stansted), Dublinem oraz Birmingham. Wiosną do oferty mają wrócić zawieszane od kilku lat na zimę loty do wspomnianego już Glasgow oraz Dusseldorfu. Wobec decyzji o likwidacji bazy w Szkocji i skasowaniu większości połączeń z lotniskiem Glasgow International od listopada Irlandczycy, aby spełnić wymogi nowej umowy, będą musieli albo utrzymać połączenie z Niemcami bądź zaproponować inny kierunek. – Rozmowy w tej sprawie trwają i sądzę, że w najbliższym czasie można się spodziewać pozytywnych wieści z lotniska – mówi enigmatycznie Tomaszewski.

Clou środowej poprawki do budżetu zakładającej wsparcie kwotą ponad miliona złotych lotniska dotyczyło jednak nie promocji lotów (na ten cel w budżecie miasta zabezpieczono wcześniej 1,7 mln zł), ale pokrycia straty operacyjnej portu w roku 2017. – Raport finansowy nie jest jeszcze znany, ale można zakładać, że będzie ona na podobnym poziomie jak w latach ubiegłych – podkreśla w rozmowie z nami Piotr Tomaszewski. Przypomnijmy, że w roku 2016 strata wyniosła niemal 10 milionów złotych. – A my tę za rok 2017 pokryjemy proporcjonalnie do posiadanych udziałów – dodaje Tomaszewski (Bydgoszcz ma niespełna 23 procent akcji PLB, większościowym akcjonariuszem jest Województwo – ponad 71 procent). Już wcześniej, podczas sesji budżetowej, o dokapitalizowaniu PLB kwotą 3,5 mln zł zdecydowali radni województwa.


Powiązane treści