Bydgoszcz
16C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 17 • L 14
25C
Pon
24C
Wt
27C
Sr
24C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRadny pyta o przykry widok szańca. Kto powinien zadbać o porządek?
05.09.2017 | 09:00

Radny pyta o przykry widok szańca. Kto powinien zadbać o porządek?

Prac naprawczych doczeka się za to pomnik na os. Leśnym.

Na zdjęciu: Szaniec znajduje się przy kościele na Wyżynach od dziesięciu lat.

Fot. Stanisław Gazda

Szaniec przy Kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników jest w opłakanym stanie – zaalarmował radny Jarosław Wenderlich. Zapytaliśmy urząd miasta, kto dba o stan pomnika i jego otoczenie.

Radny Wenderlich zwrócił uwagę na szaniec w związku z niedawną rocznicą wybuchu II wojny światowej.  – Niestety widok miejsca upamiętniającego ofiary rozstrzeliwań jest wyjątkowo przykry. Między blokami z piaskowca umieszczone są puszki od piwa, na ziemi walają się niedopałki papierosów i kapsle od wyskokowych trunków, a nawet odchody – napisał. Jak podkreśla, na ten rok przypada dziesiąta rocznica przeniesienia szańca ze Starego Rynku na Wyżyny.

Wenderlich napisał jeszcze w ub. tygodniu interpelację w tej sprawie do przewodniczącego Zbigniewa Sobocińskiego. Prosi w niej o rozważenie rozbudowy systemu wideomonitoringu miejskiego, który miałby uniemożliwić dalszą dewastację miejsca. Chciałby też częstszych patroli straży miejskiej.

Spytaliśmy w ratuszu, kto powinien dbać o stan szańca. Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który dbał o wszelkie miejsca pamięci został bowiem w kwietniu ub. roku zlikwidowany zgodnie z ustawą. – Mimo to prezydent powołał pełnomocnika ds. ochrony pamięci walk i męczeństwa, pozostawiając w jego gestii środki finansowe dotychczas przysługujące komitetowi. Pełnomocnik realizuje zadania, które de facto powinien realizować obecnie IPN – mówi nam Anna Strzelczyk-Frydrych z bydgoskiego ratusza.

Obowiązek dbania o porządek wokół miejsca pamięci spoczywa na parafii, na której teren szaniec został przeniesiony w 2007 roku.  – Oczywiście, miasto w miarę swoich możliwości dba o kamienne bloki tworzące szaniec – tłumaczy Strzelczyk-Frydrych. Jeszcze w tym roku mają zostać zlecone prace polegające na oczyszczeniu kamieni.

Szaniec nie jest jedynym bydgoskim miejscem pamięci, które w ostatnim czasie okazało się zaniedbane. MetropoliaBydgoska.pl interweniowała już w sprawie harcerskiego pomnika przy Szarych Szeregów (został odnowiony) i Pomnika Powstania Warszawskiego. Jak poinformował nas ratusz, w najbliższych dniach urząd ma zlecić prace naprawcze obelisku znajdującego się na os. Leśnym, które zostaną sfinansowane z miejskich środków.


Powiązane treści