Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ranking kolizji i wypadków. Jaka jest najbardziej niebezpieczna ulica w Bydgoszczy?

Dodano: 31.08.2023 | 11:18

Na zdjęciu: Do jednego ze śmiertelnych wypadków na ulicach Bydgoszczy w ubiegłym roku doszło na rondzie Ossolińskich.

Fot. archiwum KWP Bydgoszcz

Eksperci rankomat.pl, czyli internetowej porównywarki ubezpieczeń, przygotowali raport na temat najbardziej kolizyjnych i wypadkowych miast. W zestawieniu przeanalizowano także zdarzenia z Bydgoszczy.

W rankingu wzięto pod uwagę 84 największe miasta w Polsce, a następnie porównano, do ilu doszło kolizji i wypadków w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Do przygotowania listy wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji za rok 2022.

Bydgoszcz na tle innych miast województwa

W Bydgoszczy współczynnik wyniósł 14,1 zdarzenia drogowego na 1000 mieszkańców. Dało to 22 miejsce w gronie 84 przeanalizowanych ośrodków. W największym mieście województwa w ubiegłym roku doszło do 4665 kolizji i wypadków, w których zginęło 11 osób, a 141 osób zostało rannych. Najczęściej do zdarzeń dochodziło z powodu niezachowania bezpiecznej odległości. Było to przyczyną niemal co czwartego zdarzenia. Najbardziej niebezpiecznym punktem okazała się ulica Fordońska, gdzie zanotowano 337 kolizji i wypadków. Warto odnotować, że w czasie zbierania danych do rankingów na fragmencie ulicy prowadzone były (i nadal są) prace remontowe, które spowolniły ruch na odcinku od ronda Fordońskiego do Galerii Pomorskiej.

Jak wynik Bydgoszczy wygląda w zestawieniu z innymi miastami? W naszym województwie najlepiej wypadł Włocławek, gdzie wskaźnik wyniósł 11,4 zdarzenia na 1000 mieszkańców. Trochę lepiej niż w grodzie nad Brdą jest też w Toruniu (13,3), zaś nieco gorzej w Grudziądzu (14,2) i Inowrocławiu (14,3). Średnia dla całego regionu jest jednak zdecydowanie wyższa i wynosi 19,2 zdarzenia. Jest to ex aequo trzeci najgorszy wynik w Polsce.

Liczba kolizja i wypadków a wysokość składki OC w Bydgoszczy

Statystyki dotyczące kolizji i wypadków mają wpływ na cenę OC w danym mieście, choć nie są jedynym czynnikiem. W ubiegłym roku w Bydgoszczy średnia składka OC wyniosła 548 zł i była ona wyższa o 8,5% od średniej dla całego kraju (505 zł). W województwie kujawsko-pomorskim mniej niż mieszkańcy Bydgoszczy za obowiązkową polisę komunikacyjną płacili kierowcy z pozostałych miast uwzględnionych w rankingu – Torunia (średnio 545 zł), Grudziądza (średnio 523 zł), Włocławka (średnio 516 zł) oraz Inowrocławia (średnio 514 zł).

– Do najważniejszych czynników branych pod uwagę przez ubezpieczyciela podczas wyceny składki OC należą dane właściciela pojazdu (głównie jego wiek i historia ubezpieczenia) oraz samego pojazdu. Na maksymalne zniżki mogą liczyć przede wszystkim bezszkodowi kierowcy w średnim wieku. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają wprawdzie informacje dotyczące kolizji i wypadków, sieci dróg czy natężenia ruchu w danym mieście (regionie), by na tej podstawie ocenić ryzyko wystąpienia szkody, ale zazwyczaj statystyka ma mniejsze znaczenie niż indywidualne dane klienta – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments