Bydgoszcz
-5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h NW
H -4 • L -7
-13C
Nd
-13C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRanking kredytowy samorządów „Wspólnoty”. Bydgoszcz na dziesiątej pozycji
Arkada Bussines Park - widok z 10 piętra na Bydgoszcz_SG (66)
27.12.2017 | 10:00

Ranking kredytowy samorządów „Wspólnoty”. Bydgoszcz na dziesiątej pozycji

Sprawdzono wydatki miast, gmin, powiatów i województw.

Na zdjęciu: Bydgoszcz w rankingu "Wspólnoty" uplasowała się na dziesiątym miejscu.

Fot. Stanisław Gazda

Ranking zdolności kredytowej opracowało czasopismo „Wspólnoty”. Pod tym kątem sprawdzono województwa, powiaty, miasta i gminy wiejskie.

Autorzy rankingu dokonali podziału odnosząc się do zdolności kredytowej definiowanej przez art. 243 ustawy o finansach publicznych. – Zestawiamy średnią wartość nadwyżki operacyjnej w ostatnich trzech latach z wielkością dochodów budżetu jednostek samorządu terytorialnego – dodali Julita Łakomska i Paweł Siwaniewicz.

W rankingu miast wojewódzkich najlepszy okazał się Gdańsk, ze wskaźnikiem zdolności kredytowej 16,3. Bydgoszcz z wynikiem 10,6 uplasowała się na dziesiątym miejscu. Pod uwagę brano procent dochodów 2017 r., jakiego nie mogą przekroczyć planowane spłaty rat kredytów i pożyczek wraz z odsetkami (średni udział nadwyżki operacyjnej w dochodach ogółem w okresie 2014-2016). Zestawienie miast powiatowych wygrał Pruszcz Gdański (23,30), zaś na siódmej pozycji sklasyfikowano Świecie (18,11). W gronie miast na prawach powiatu triumfowało Świnoujście (23,78), a powiatów – pow. leszczyński (wielkopolskie) – 18,75.

Dużo gorzej w zestawieniu województw wypadło kujawsko-pomorskie. Na szesnaście województw, nasze ze wskaźnikiem 10,40 zostało sklasyfikowane na trzynastym miejscu. Najlepsze okazało się wielkopolskie przed podkarpackim i łódzkim.

 


Powiązane treści