Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 8 • L 6
9C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoRatusz apeluje do mieszkańców Osowej Góry w sprawie dzików. „Bezwzględnie przestrzegajcie tych zasad”
dziki osowa góra
15.06.2021 | 13:59

Ratusz apeluje do mieszkańców Osowej Góry w sprawie dzików. „Bezwzględnie przestrzegajcie tych zasad”

Na zdjęciu: Widok dzików - czy to pojedynczych sztuk, czy też stada - nie jest na Osowej Górze niczym zaskakującym.

Fot. Elsemargriet/PxHere

Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy wydał apel do mieszkańców Osowej Góry. Określono w nim zasady, które mają zapobiegać podchodzeniu dzików pod zabudowę mieszkalną.

Widok dzików – czy to pojedynczych sztuk, czy też stada – nie jest na Osowej Górze niczym zaskakującym. Można nawet rzec, że stał się codziennością. Wielu mieszkańców obawia się jednak zachowania zwierząt, a także skutków ich bytowania na terenach zamieszkałych. W ostatnim czasie dziki zaczęły częściej podchodzić pod budynki mieszkalne, o czym świadczą filmy i zdjęcia publikowane na facebookowych grupach Osowogórzanie i Bydgoszcz Osowa Góra.
W obliczu kolejnych zdarzeń i zgłoszeń dotyczących zwierząt, Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy wydał apel do mieszkańców Osowej Góry, w którym przedstawiono zasady mające zapobiegać podchodzeniu dzików na tereny zamieszkałe. – Uprasza się mieszkańców o bezwzględne dostosowanie się do poniższych zasad. Zapewni to skuteczność prowadzonych działań, a Państwu bezpieczeństwo – przekazuje wydział.

Urzędnicy apelują do mieszkańców o:

  • wychodzenie z psami wyłącznie na smyczy
  • niewystawianie pojemników z odpadami komunalnymi, zwłaszcza w nocy, aby nie były źródłem pożywienia, a w dniu odbioru należy wystawić je przed posesję dopiero przed godziną 6:00 rano
  • niedokarmianie zwierząt poprzez wyrzucanie resztek jedzenia
  • znaczne ograniczenie spacerów w okolicach Użytku Ekologicznego „Zielona Ostoja”, czyli stawów pomiędzy ulicami: Rekinową, Jeziorną, Przyczółek, Skalarową i Tuńczykową.

W przypadku pojawienia się dzików w pobliżu zabudowań mieszkalnych należy taki przypadek do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego: telefon 52 585 98 88. – Dyżurny BCZK przekaże uzyskaną od Państwa informacje do myśliwego w celu podjęcia procedury odstrzału redukcyjnego dzików – czytamy w komunikacie wydziału.


CZYTAJ TAKŻE: Pobicie w autobusie linii nr 71. Policja szuka sprawcy [WIDEO]


Jak informowaliśmy pod koniec kwietnia, w 2021 roku w rejonie Osowej Góry dokonano odstrzału 10 sztuk dzików. W odpowiedzi na interpelację radnego Szymona Roga prezydent Rafał Bruski przekazał, że w przypadku braku możliwości odstrzału, wydział zarządzania kryzysowego kieruje w miejsce występowania zwierzyny pracowników zakładu weterynarii w celu zastosowania chemicznych środków odstraszających. Działania są podejmowane na podstawie umowy zawartej z miastem.

Warto jednak wspomnieć, że dzik jest naturalnym elementem przyrody i pełni ważną rolę w ekosystemie leśnym. – Osowa Góra jest enklawą śródleśną. Prowadzi to do wzajemnych oddziaływań: miasta na las i lasu na miasto. W związku z tym pojawianie się dzików na obszarach miejskich w bezpośrednim sąsiedztwie terenów leśnych jest nieuniknione – przypomina prezydent miasta.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Kuba
4 miesięcy temu

Odstrzał redukcyjny dzików?! Bo ktoś się ich boi? Proszę o podanie chociaż jednego przypadku ataku dzików na ludzi. A może powinniśmy dokonać odstrzału niektórych psów? Bo przecież szczekają i ludzie się ich boją…?
Apeluje o zostawienie dzików w świętym spokoju.

Powiązane treści