Na zdjęciu: Widok na Bydgoszcz.
Fot. BB
W związku z epidemią koronawirusa, prezydent Rafał Bruski przedstawił w piątek, 20 marca bydgoski pakiet pomocy dla przedsiębiorców. Ma on na celu ograniczenie skutków sytuacji kryzysowej, w jakiej znalazły się lokalne firmy.
– Pomoc dla przedsiębiorców powinna być prowadzona przede wszystkim ze szczebla rządowego, który ma pieniądze i narzędzia. Oczywiście, jako samorządowiec, zdaję sobie sprawę, że na samorządzie spoczywają także obowiązki w tym zakresie. Wprowadzamy pakiet ulg, zwolnień i przesunięć terminów, aby w tym trudnym czasie wesprzeć prowadzących własny biznes. Podkreślam, że jest to pomoc, dla tych którzy potrzebują jej do do przetrwania w czasie epidemii – tłumaczy prezydent Rafał Bruski.
Jak wyjaśnia ratusz, pomoc jest skierowana do przedsiębiorców, którzy zostali dotknięci ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej w usługach oraz handlu, wynikającymi z wejścia w życie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Pakiet pomocowy ma na celu ograniczenie skutków wynikających ze szczególnej sytuacji kryzysowej w jakiej znalazły się lokalne firmy. W komunikacie urząd miasta wymienia rodzaje działalności, które mogą najbardziej ucierpieć na pandemii – i które w pierwszej kolejności mogą liczyć na wsparcie samorządu. To m.in.
* firmy cateringowe i inne przygotowujące oraz podające posiłki
* przedsiębiorcy związani z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak wystawy, kongresy, konferencje
* firmy związane z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki
* kluby sportowe i taneczne, baseny, siłownie, kluby fitness
* hotele, hostele i inne miejsca noclegowe
* kasyna (z wyłączeniem kasyn internetowych)
* biblioteki, archiwa, muzea
* restauracje, puby, kluby
* sklepy odzieżowe, obuwnicze, meblowe, elektryczne, RTV i AGD, papiernicze czy księgarnie
Przedsiębiorcy lub inne podmioty, które zostały dotknięte konsekwencjami epidemii, mogą ubiegać się o ulgi w podatku od nieruchomości, czynszu najmu za lokal użytkowy oraz za dzierżawę gruntu. Ratusz oferuje im odroczenie terminu płatności na okres od 3 do 6 miesięcy lub rozłożenie płatności na raty z terminem płatności ostatniej raty do 15 grudnia 2020 roku. Żeby uzyskać ulgi przedsiębiorca powinien złożyć wniosek z podstawowymi dokumentami:
• Oświadczeniem o uzyskaniu lub nieuzyskaniu pomocy de minimis
• Formularzem informacji przy ubieganiu się o pomoc de minimis
• Sprawozdaniem finansowym za okres 3 ostatnich lat obrotowych (np. zestawienie przychodów, rozchodów)
• Dokumentami finansowymi za I kw. 2020 roku lub inne dokumenty obrazujące utratę płynności finansowej
• Oświadczeniem majątkowym przedsiębiorcy – osoby fizycznej – dot. ulgi o charakterze cywilnoprawnym (najem, dzierżawa).
Każda prośba o pomoc będzie rozpatrywana indywidualnie. – Wniosek podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym wraz z wymaganymi załącznikami, prosimy złożyć w formie elektronicznej poprzez skrzynkę podawczą EPUAP lub pisemnej za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Urząd Miasta Bydgoszczy, ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz – zaznacza urząd miasta. Formularze do pobrania są dostępne na stronie urzędu miasta – KLIKNIJ TUTAJ
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz o najnowszych przypadkach zakażenia koronawirusem w Bydgoszczy (20 marca 2020):
***
Przypominamy, że decyzją Grupy Enjoy Media, wydawcy portalu MetropoliaBydgoska.PL, wszystkie instytucje i przedsiębiorstwa mogą za darmo publikować na naszych łamach komunikaty związane z funkcjonowaniem w obliczu pandemii koronawirusa. Szczegóły tutaj –> MetropoliaBydgoska.pl oddaje powierzchnie reklamowe walce z koronawirusem. Zapraszamy do kontaktu!
Dodaj komentarz