Bydgoszcz
4C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 6 • L 3
12C
Sob
14C
Nd
11C
Pon
9C
Wt
12C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesRatusz otwiera punkt w Zielonych Arkadach. Ale jeszcze nie wie, ile będzie za niego płacił
Urząd Miasta Bydgoszczy Zielone Arkady
12.11.2015 | 18:33

Ratusz otwiera punkt w Zielonych Arkadach. Ale jeszcze nie wie, ile będzie za niego płacił

Powstanie zamiejscowego punktu ratusza nie spowoduje wzrostu zatrudnienia - zapewnia Marta Stachowiak, rzecznik bydgoskiego magistratu.

Na zdjęciu: Punkt Obsługi Mieszkańców ulokowany w galerii handlowej Zielone Arkady.

Fot. Sebastian Torzewski

Zaskakujące tłumaczenie urzędu miasta w sprawie nowego Punktu Obsługi Mieszkańców, który zostanie uruchomiony w Zielonych Arkadach. Urzędnicy nie wiedzą bowiem, jaki czynsz będą musieli płacić operatorowi galerii. – Trwają negocjacje – informuje rzecznik prezydenta Marta Stachowiak.

Odpowiedź ratusza jest o tyle zastanawiająca, że punkt jest już niemal gotowy do działania. W pasażu centrum handlowego znajdziemy bowiem pomieszczenie z urzędowym godłem i tablicą, a także dużym, wyeksponowanym napisem „Urząd Miasta Bydgoszczy”. Na szybie znalazło się z kolei miejsce na wyszczególnienie listy spraw, które w POM będziemy mogli załatwić. Zgodnie z tym, co podawaliśmy kilka dni temu, będzie można tam docelowo, między innymi, złożyć wniosek o dowód osobisty, kartę Bydgoska Rodzina 3+ czy dokonać rejestracji pojazdu.

Urzędnicy nie wiedzą jednak, ile ich pomysł będzie kosztował budżet miasta. Rzecznik Stachowiak podkreśla jednak, że „będą to koszty zbliżone do tych, które urząd ponosi, wynajmując inne powierzchnie biurowe”. Nie precyzuje jednak – jaki jest ich rząd wielkości. Umowa ma obowiązywać przez pięć lat.

Wiadomo natomiast, że – przynajmniej w założeniach – punkt nie ma doprowadzić do utworzenia w strukturach urzędu miasta nowych etatów. – Na początku planowane jest powstanie dwóch stanowisk – wylicza Marta Stachowiak. I dodaje, że jeżeli będzie potrzeba zwiększenia ich liczby, ratusz przygotowany jest na dołożenie dwóch kolejnych. Jak ustaliliśmy, będą to między innymi osoby pracujące w biurze meldunkowym na osiedlu Leśnym. Punkt ten od kilku miesięcy nie przyjmuje już chociażby wniosków o wydanie dowodów osobistych (można to zrobić na ul. Jezuickiej, Boya-Żeleńskiego na Wyżynach oraz Emilii Gierczak w Fordonie).

Kontrowersje budzi lokalizacja punktu. Spore zastrzeżenia mają między innymi osoby prowadzące swoją działalność w obrębie Starego Rynku. Twierdzą, że w wyniku działań ratusza nastąpi odpływ klientów, którzy pojawiają się w ich lokalach i sklepach przy okazji załatwiania spraw urzędowych. Ratusz broni się, że jego nadrzędną ideą było zbliżenie się do mieszkańców. – Doświadczenia innych miast takich jak Kraków czy Rzeszów wskazują na celowość otwierania miejskich punktów w centrach handlowych. Z kolei funkcjonowanie niektórych biur meldunkowych na terenie miasta pokazuje, że są one odwiedzane sporadycznie – tłumaczy Stachowiak. Niewykluczone, że na terenie Bydgoszczy powstaną również kolejne POM. – Decyzja będzie uzależniona od tego, czy nowy punkt spełni swoją funkcję i zyska aprobatę mieszkańców – zapewnia rzecznik Rafała Bruskiego.

Do tematu wrócimy niebawem.


Powiązane treści