Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 19 • L 16
14C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIRecepta od pielęgniarki
19.02.2016 | 12:26

Recepta od pielęgniarki

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie od 1 stycznia 2016 roku, pielęgniarki mogą przepisywać chorym lekarstwa.

Na zdjęciu: Korzyści, jakie wynikają dla pacjentów to możliwość uzyskania recepty na leki od pielęgniarki/położnej, a tym samym zmniejszenie kolejek do lekarzy, szczególnie pierwszego kontaktu, jak również usprawnienie funkcjonowania opieki zdrowotnej.

Fot. Stanisław Gazda

W lutym zakończyła się pierwsza edycja kursu specjalistycznegoOrdynowanie leków i wypisywanie recept dla pielęgniarek i położnych”, zorganizowanego przez Zakład Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

To bardzo ważny moment, gdyż tylko 5 uczelni w kraju przeprowadziło ten nowy kurs specjalistyczny dla pielęgniarek i położnych według nowych programów kursów i przepisów prawnych.

W naszym województwie pierwsze 38 pielęgniarek/położnych uzyskało kwalifikacje do samodzielnego ordynowania leków i wypisywania recept. Do tej edycji kursu przystąpić mogła pielęgniarka/pielęgniarz/położna/położny posiadająca wysokie kwalifikacje zawodowe – tytuł magistra pielęgniarstwa/położnictwa i/lub tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Zgodnie z Rozporządzeniem pielęgniarka/położna po ukończeniu kursu może samodzielnie zlecać leki, wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Nadanie nowych uprawnień pielęgniarkom/położnym potwierdza wysokie kwalifikacje zawodowe oraz aktywne uczestnictwo w procesie leczenia we współpracy z lekarzami.

Korzyści, jakie wynikają dla pacjentów to możliwość uzyskania recepty na leki od pielęgniarki/położnej, a tym samym zmniejszenie kolejek do lekarzy, szczególnie pierwszego kontaktu, jak również usprawnienie funkcjonowania opieki zdrowotnej.

Zainteresowanie kursem jest ogromne, dlatego niebawem rozpoczną się następne edycje kursu. Uczelnia przystąpiła do konkursu na pozyskanie funduszy europejskich w ramach projektu POWER. Jeżeli konkurs zostanie rozstrzygnięty pozytywnie dla uczelni, następne edycje kursów będą bezpłatne.


Podobne wpisy

Powiązane treści