Bydgoszcz
11C
Słonecznie
71% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 11 • L 11
17C
Wt
18C
Sr
19C
Czw
15C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaReforma systemu oświaty w Bydgoszczy. Urząd miasta zaprezentował plan wdrażania ustawy
Likwidacja gimnazjów2-SG (1)
12.01.2017 | 18:51

Reforma systemu oświaty w Bydgoszczy. Urząd miasta zaprezentował plan wdrażania ustawy

Nowy system obowiązywać ma od września 2017 roku.

Na zdjęciu: W niektórych budynkach wkrótce nie będzie już uczniów.

Fot. SG / archiwum

Pomimo braku rozporządzeń związanych z ustawą o reformie edukacji, samorządy muszą intensywnie przygotowywać się do wprowadzania jej założeń. Bydgoski urząd zaprezentował plan wdrażania reformy systemu oświaty w szkołach prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda podpisał ustawę o reformie edukacji. Nauczyciele: Walczymy dalej

Urząd Miasta Bydgoszczy, tak jak inne korporacje samorządowe, nie zgadza się z założeniami reformy edukacji, której głównym punktem jest likwidacja gimnazjów i powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej. Jednak po podpisaniu ustawy przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, władze Bydgoszczy muszą podjąć działania narzucone przez władze kraju. Pierwszym z nich jest ustalenie nowej sieci szkół. Rozmowy na ten temat prowadzone są już od pewnego czasu, a ich efekty mają zostać zaprezentowane w przyszłym tygodniu. Do tego czasu w bydgoskich gimnazjach odbywać się będą spotkania z radami pedagogicznymi, radami rodziców oraz pracownikami administracji.

Zgodnie z założeniami ustawy, samodzielne gimnazja mogą być przekształcone w inne szkoły, włączone do innych placówek lub całkowicie zlikwidowane. Bydgoski urząd planuje korzystać tylko z dwóch pierwszych opcji, podkreślając, że najlepszym wyborem dla każdej szkoły byłoby włączenie jej do innej. W pierwszej kolejności wykorzystywane mają być budynki, które są dobrze przygotowane do potrzeb uczniów i nauczycieli. Obiekty, które przestaną być siedzibami szkół, mają nadal pozostać w zasobach edukacyjnych.

ZOBACZ TEŻ: Białe Błota: 1400 uczniów w jednej szkole czy dwóch? Rodzice mocno podzieleni

Wprowadzenie zmian w Bydgoszczy pochłonie co najmniej kilkanaście milionów złotych. Urząd miasta szacuje, że adaptacja szkół i przygotowanie pracowni może kosztować około 10 mln zł. Są to tylko koszty związane z infrastrukturą, gdyż obliczenie pozostałych wydatków będzie możliwe dopiero po wydaniu rozporządzeń dotyczących reformy edukacji.

Dodatkowe środki zapewne zostaną przeznaczone na odprawy dla nauczycieli decydujących się na przejście na emeryturę oraz tych, którzy stracą pracę. Ile będzie takich osób? – Na razie jest zbyt wiele niewiadomych czynników, by podać konkretną liczbę – odpowiada wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. Wprowadzana reforma dotknie ponad 4,5 tys. nauczycieli. Zgodnie z ustawą podczas włączania gimnazjum do innej szkoły, nauczyciele likwidowanej placówki mają automatycznie dołączyć do rady pedagogicznej pozostającej szkoły. Nie ma jeszcze ustalonej siatki godzin lekcyjnych w szkołach, lecz wiadomo, że nie wszyscy pedagodzy zostaną przeniesieni. Jak władze Bydgoszczy zamierzają pomóc tym, którzy stracą pracę ze względu na reformę edukacji? – Będziemy wykorzystywać wszystkie wolne etaty i godziny, które będą pojawiać się w różnych szkołach i, mimo że kwestia zatrudnienia jest suwerenną decyzją dyrektora szkoły, chcielibyśmy mieć nad tym nadzór, by kierować nauczycieli, którzy tracą miejsca pracy tam, gdzie te miejsca są – mówi wiceprezydent Waszkiewicz. Takie przekierowywanie nauczycieli ułatwić ma utworzenie Miejskiego Banku Nauczycieli informującego o ich kwalifikacjach i brakujących dla nich godzinach.

Wprowadzenie zmian wiąże się z podjęciem około 150 uchwał dostosowujących bydgoskie szkoły do nowej struktury. Pierwsze z nich mają zostać zatwierdzone 22 lutego. Zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez bydgoski ratusz, wszystkie uchwały mają zostać podjęte do 30 listopada 2019 roku. – Liczę na współpracę z radnymi, która do tej pory w sprawach związanych z edukacją układa się bardzo dobrze – podkreśla Waszkiewicz.

Szczegółowe informacje dotyczące wdrażania reformy w Bydgoszczy udostępniane będą na stronie internetowej urzędu miasta w nowo powstałej zakładce pn. REFORMA. – Zrobimy wszystko by zmiany odbyły się to z jak najmniejszą szkodą dla naszych dzieci, uczniów, nauczycieli – zapewnia wiceprezydent Waszkiewicz.


Powiązane treści