Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Regionalna współpraca ze Szkocją. Podpisano porozumienie

Dodano: 31.08.2023 | 10:09

Na zdjęciu: Województwo kujawsko-pomorskie podpisało porozumienie ze szkockim regionem Fife.

Fot. Urząd Marszałkowski

Województwo kujawsko-pomorskie podpisało porozumienie z jednym ze szkockich regionów. Została nawiązana oficjalna współpraca.

Szkockie hrabstwo Fife zostało oficjalnym partnerem województwa kujawsko-pomorskiego. 28 sierpnia 2023 roku podpisy pod porozumieniem o współpracy regionalnej złożyli Piotr Całbecki oraz Altany Craik – reprezentujący szkockich partnerów radny i rzecznik ds. finansów, gospodarki i planowania strategicznego.

Podwaliny naszej współpracy tkwią w naszej wspólnej historii. Bardzo się cieszę, że sejmik województwa kujawsko-pomorskiego dał zielone światło do podpisania tej umowy. Myślę, że już niedługo będziemy informować o [nowych] wspólnie realizowanych projektach – mówi przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

Hrabstwo Fife znajduje się we wschodniej Szkocji i jest znane jako siedziba jednej najstarszych brytyjskich uczelni – Uniwersytetu St Andrews, a także jako miejsce, gdzie w latach 1940-1947 żołnierze I Korpusu Polskiego przygotowywali się do powrotu na fronty II wojny światowej. Wśród nich znajdowali się m.in. Cichociemni, czyli elitarna grupa spadochroniarzy, którzy m.in. organizowali ruch oporu w okupowanej Polsce.

Szkocja odgrywa ważną rolę polityczną i jest przyjaznym nam miejscem. Ta umowa jest zwieńczeniem naszej ośmioletniej owocnej relacji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Współpraca województwa kujawsko-pomorskiego z regionem Fife trwa od 2015 roku. Obejmuje ona m.in. promocję kulturalną i wymianę młodzieżową i projekty upamiętniające wspólną historię. Wiosną ubiegłego roku mieszkańcy Fife zebrali dary dla Ukraińców, które w zorganizowanym przez województwo konwoju humanitarnym zostały wysłane za wschodnią granicę.

Dzień, w którym podpisujemy umowę, jest dniem słów, kolejne będą czasem działania. Budujemy tę międzyregionalną przyjaźń z prawdziwą satysfakcją – podsumował Altany Craik.

Porozumienie, zawarte za zgodą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowi, że w ramach posiadanych kompetencji strony będą rozwijać współpracę w dziedzinie gospodarki (m.in. poprzez wspieranie kontaktów między przedsiębiorstwami), kultury, nauki, edukacji, sportu i turystyki. Podczas ceremonii stronę szkocką reprezentowali także Gordon Mole i Maciej Dokurno z lokalnej administracji hrabstwa.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments