Bydgoszcz
13C
Słonecznie
62% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 13 • L 13
18C
Sr
18C
Czw
20C
Pt
17C
Sob
20C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIRejestr pedofilów i gwałcicieli dostępny w internecie. Także tych z Bydgoszczy
ministerstwo_sprawiedliwosci_szyld_MinSprawiedliwosci
01.01.2018 | 19:03

Rejestr pedofilów i gwałcicieli dostępny w internecie. Także tych z Bydgoszczy

- Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości - twierdzi minister Zbigniew Ziobro.

Na zdjęciu: Publiczna część rejestru przestępców seksualnych dostępna jest od 1 stycznia 2018 roku.

Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

Od poniedziałku nazwiska i dane części gwałcicieli oraz pedofilów skazanych prawomocnymi wyrokami sądowymi są dostępne w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. – Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców – tłumaczy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W ogólnodostępnym zbiorze znajdują się informacje o 768 przestępcach, w tym ich fotografie. Jak przekazał resort sprawiedliwości, są to „głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej piętnastego roku życia i sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem”. Dodatkowo, w zestawieniu pojawiają się osoby, które dopuściły się przestępstw na tle seksualnym po 1 października ubiegłego roku w warunkach recydywy (chodzi o przestępstwa na szkodę małoletnich do 18 roku życia) i zostali już skazani za to na karę bezwzględnego więzienia.

Dane skazańców w rejestrze publicznym obejmują również miejscowość, w której przebywa aktualnie dana osoba. „Pod groźbą kary aresztu muszą one zawiadamiać policję o każdej zmianie miejsca pobytu, a policja będzie te dane na bieżąco aktualizować w rejestrze” – czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Jawne są także informacje, za jaki dokładnie czyn został skazany przestępca i gdzie odbywa karę.

– Państwo ma obowiązek chronić dziecko, a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości – tłumaczy minister Ziobro. I dodaje, że podobny rejestr prowadzony jest np. w Stanach Zjednoczonych. Na stronie zarządzanej przez tamtejszy Departament Sprawiedliwości można uzyskać informacje o osobach skazanych za przestępstwa seksualne we wszystkich stanach i terytoriach zależnych.

Czy rejestr przestępców seksualnych powinien być ogólnodostępny?

Zobacz rezultat

Pełny rejestr znajduje się na stronie ministerstwa pod adresem www.rps.ms.gov.pl. Posiada, oprócz zbioru ogólnodostępnego, również rejestr zabezpieczony, z którego mogą korzystać przedstawiciele organów ścigania, wymiaru sprawiedliwości, a także reprezentanci instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Znajduje się w niej ponad trzykrotnie więcej, bo 2614 nazwisk skazanych.

Powstanie rejestru i jego częściowe publiczne udostępnienie związane jest z wejściem w życie w październiku ub. roku ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Dodatkowo, ustawa nakłada na sądy obowiązek orzekania wobec pedofilów zakaz wykonywania zawodów związanych z wychowaniem, edukacją bądź opieką nad dziećmi.

Sprawdziliśmy, jak rejestr wygląda w praktyce. Zarówno w sekcji „miejscowość urodzenia”, jak i „miejscowość, w której przebywa” (skazany – dod. red.) wprowadziliśmy kolejno nazwy miast prezydenckich w Kujawsko-Pomorskiem – Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza oraz Inowrocławia. W pierwszym przypadku system zwrócił nam trzy wyniki z Bydgoszczy, sześć – z Torunia, dwa – z Włocławka, trzy – z Grudziądza oraz kolejne dwa z Inowrocławia. W przypadku drugiego kryterium pojawiło się tylko jedno nazwisko – z Włocławka. Wyszukiwarka umożliwia również wprowadzenie imienia bądź nazwiska przestępcy, jak również daty urodzenia.

Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem oraz na Facebooku – czy rejestr osób skazanych za przestępstwa seksualne powinien być ogólnodostępny?


Powiązane treści