Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 14 • L 14
8C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
9C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaRektorzy UKW i UTP spotkali się z prezydentem. I rozmawiali o powołaniu związku uczelni
ratusz bydgoszcz
10.07.2017 | 19:30

Rektorzy UKW i UTP spotkali się z prezydentem. I rozmawiali o powołaniu związku uczelni

Ta kwestia ma być ponownie omawiana we wrześniu.

Na zdjęciu: Spotkanie odbyło się w poniedziałek.

Fot. archiwum

W poniedziałek w bydgoskim ratuszu doszło do spotkania prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego z rektorami Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Podczas rozmowy poruszono temat możliwości zawarcia związku tych uniwersytetów.

ZOBACZ TEŻ: Minister Gowin z wizytą w Bydgoszczy. „Tworzenie Uniwersytetu Medycznego jest niezasadne”

Ściślejsza współpraca dwóch największych uczelni w Bydgoszczy ma być szansą na wzmocnienie potencjału akademickiego miasta. Jest to szczególnie istotne w związku ze zmianami wynikającymi z tzw. ustawy 2.0, która ma zreformować polskie szkolnictwo wyższe. Ustawowe zmiany mogą być szczególnie negatywne dla  Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który od lat stara się umocnić swoją pozycję i utrzymać status uczelni pełnoprofilowej. Według Andrzeja Walkowiaka, szefa regionalnych struktur Polski Razem, bydgoskie uczelnie powinny ze sobą ściślej współpracować, lecz jak na razie wciąż robią zbyt mało, aby Bydgoszcz znalazła się w gronie silniejszych ośrodków studenckich w kraju [CZYTAJ WIĘCEJ].

Pozycje bydgoskich uczelni mogłoby poprawić utworzenie jednego, dużego uniwersytetu lub chociażby powołanie związku uczelni. Podczas poniedziałkowego spotkania z prezydentem rektorzy pozytywnie odnieśli się do zawarcia wspomnianego związku i zapewnili, że ta kwestia zostanie poruszona na wrześniowych posiedzeniach senatów uczelni i omówiona przez członków senatu każdego z uniwersytetów.


Powiązane treści