Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 2 • L 1
1C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
-1C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRemont bydgoskiej cerkwi z miejską dotacją
Cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja - Nowy Rynek Bydgoszcz - SF
29.03.2020 | 19:22

Remont bydgoskiej cerkwi z miejską dotacją

Na zdjęciu: Cerkiew św. Mikołaja w Bydgoszczy znajduje się przy Nowym Rynku.

Fot. Szymon Fiałkowski

Urząd miasta przeznaczył dotację w wysokości 250 tysięcy złotych na przeprowadzenie pierwszego etapu prac konserwatorskich w zabytkowym budynku bydgoskiej cerkwi przy Nowym Rynku. By jednak całkowicie uratować budynek od katastrofy budowlanej, parafia potrzebuje znacznie większych środków.

Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja mieści się w dziewiętnastowiecznym, szachulcowym spichlerzu, wspartym niskimi, ceglanymi przyporami. Nakryty jest dwuspadowym dachem. Obiekt powstał ok. 1870 roku. Początkowo był użytkowany jako kaszarnia, później jako sieczkarnia i śrutownia, a po 1945 roku wykorzystywano go jako magazyn. Na początku lat 80. XX wieku budynek zaadaptowano na potrzeby liturgii prawosławnej. W czasie prac nad jego adaptacją na potrzeby kultu religijnego, wnętrze obiektu przekształcono na jednokondygnacyjne. Wewnątrz cerkwi znajduje się oryginalny ikonostas oraz zbiór XVIII- i XIX-wiecznych ikon pochodzących ze wschodnich pracowni. W 1992 roku obiekt zwieńczono kopułą z sześcioramiennym krzyżem prawosławnym.

Świątynia przy Nowym Rynku znajduje się jednak w złym stanie technicznym. Jak alarmowała parafia, przeprowadzone ekspertyzy techniczne wykazały, że obiektowi grozi katastrofa budowlana. – Elementy konstrukcyjne zostały doprowadzone do nagannego stanu. Belki, legary na których utrzymuje się cerkiew są spróchniałe, mur ma wiele ubytków, słupy betonowe są popękane, w wielu miejscach znajduje się czarny grzyb, do podpiwniczenia wkrada się woda. Po wielu badaniach oraz konsultacjach z ekspertami z Bydgoszczy, Poznania, Warszawy czy też Torunia jedynym ratunkiem jest w pierwszej kolejności niezwłoczne utworzenie skrzyni żelbetowej, ratującej budynek przed zawaleniem – informowała parafia pod koniec lutego.

Urząd miasta podkreśla, że w ramach tegorocznych dotacji konserwatorskich na renowacje zabytków cerkiew otrzymała ćwierć miliona złotych. Pozwoli to na rozpoczęcie prac przy konserwacji stropu oraz piwnic. Koszt tego etapu wynosi około pół miliona złotych. Wcześniej – dzięki dotacji miejskiej – został wykonany projekt architektoniczno-budowlany, który wykazał, że cały remont cerkwi (bez wad ukrytych) może pochłonąć nawet 2,5 miliona złotych. Cerkiew apeluje zatem do wyznawców prawosławia z całej Polski oraz mieszkańców Bydgoszczy o wsparcie renowacji XIX-wiecznego zabytku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści