Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H 14 • L 14
14C
Nd
14C
Pon
11C
Wt
12C
Sr
5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRemontują Sanepid, w tym jego zabytkowe oblicze
03.08.2016 | 14:00

Remontują Sanepid, w tym jego zabytkowe oblicze

Zabytkowe wnętrza Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy odzyskają dawny blask. Remont przejdą także współczesne budynki.

Na zdjęciu: Zabytkowa część WSSE w Bydgoszczy. Bydgoszczanie nawet nie wiedzą, jakie skarby mają w swoim mieście.

Fot. Stanisław Gazda

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy rozpoczęto remonty i renowacje. Z zaplanowanych w tym roku przedsięwzięć w najbliższym czasie przeprowadzone zostaną m.in.: remont zabytkowej części schodów w budynku A, dofinansowany środkami finansowymi z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz odnowienie supraporty (tkanina dekoracyjna umieszczona nad drzwiami do Sali Kominkowej) w budynku A.

Bydgoszczanie nawet nie wiedzą, jakie skarby mają w swoim mieście. Kto po raz pierwszy zajrzał do WSSE w Bydgoszczy – mógł się pozytywnie zdziwić. Marmurowe schody, przestronny hall, urokliwe witraże i kominki – to wszystko znajdziemy w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. To jeden z nielicznych zabytkowych budynków w Bydgoszczy z tak dobrze zachowanymi wewnętrzami. By mogły zachwycać jeszcze następne pokolenia – remont okazał się niezbędny.

Nieruchomość przy ul. Kujawskiej 4 w 1889 r. nabył bogaty kupiec Ludwik Kolwitz. Wyburzył istniejący w tym miejscu budynek i w 1904 r. wzniósł willę projektu znanego architekta Józefa Święcickiego.

Najciekawszy jest budynek A, dawnego domu Kolwitza, a tam przepiękny, przestronny hall. Ściany z dębowej boazerii, na lewo – kominek z czarnego marmuru: wspaniałe wykonanie, dekoracje i mosiężne, ażurowe płyty, zakrywające grzejniki, to bez najmniejszej przesady po prostu mistrzostwo! Całe pomieszczenie wykonane jest w stylu nawiązującym do secesji z elementami historyzującymi.

Po prawej stronie hallu znajdują się urokliwe drewniane schody oraz lampa w mosiężnej oprawie ze szklanym, kulistym kloszem. Przedłużeniem schodów jest galeria na pierwszym piętrze ograniczona ażurową balustradą. U góry na prawo, piękna drewniana ścianka działowa z witrażami, kiedyś pewnie odgradzała werandę.  A pośrodku balustrady znajduje się herb, prawdopodobnie rodziny Kolwitzów, a pod nią data budowy willi – 1904 r.

Remontowana jest dziś również sala konferencyjna, zwana kominkową. Tam znajdują się ściany pięknie zdobione boazerią, kominek z wydzieloną w narożniku altanką. Na środku ścianki altanki – spleciony jest z dekoracji inicjał EK (prawdopodobnie syna Kolwitza – Emila).  Kiedyś znajdowała się tu jadalnia. Patrząc na ten przepych, można przypuszczać, że na suficie oraz na ścianach powinny być jakieś dekoracje malarskie. Kto wie może po remoncie odzyskają dawny blask…?

Ciekawa jest też klatka schodowa, gdzie znajdują się schody z białego i zielonego marmuru oraz przestronne okna. Całość zwieńczona jest sklepieniami gwiaździstymi. Drzwi wejściowe, którymi wiele lat temu wchodziło się do budynku, teraz na stałe są zamknięte. Skonstruowano je z drewna i mosiądzu. To z niego na futrynie wykonane zostały główki dziewczynki i chłopca – prawdopodobnie dzieci właściciela.

Prowadzone obecnie w WSSE w Bydgoszczy inwestycje  (przede wszystkim remont Pracowni Mikrobilogii Ogólnej) mają być odpowiedzią na coraz nowsze wyzwania oraz oczekiwania co do odpowiednio wysokiego standardu użytkowego. Kapitalny remont Pracowni Mikrobilogii Ogólnej znajdującej się w budynku B, ma doprowadzić pracownię do najnowocześniejszych standardów porównywalnych z nowo otwartą w marcu br. Pracownią Molekularną PCR.

 


Powiązane treści