Bydgoszcz
9C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 10 • L 9
16C
Czw
16C
Pt
14C
Sob
10C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRemonty i inwestycje, które zmienią Bydgoszcz
Rondo Bernardyńskie
18.04.2016 | 20:32

Remonty i inwestycje, które zmienią Bydgoszcz

18,5 mln zł - tyle środków w 2016 roku chce przeznaczyć na zadania inwestycyjne i remontowe bydgoska ADM.

Na zdjęciu: Rejon ronda Bernardyńskiego czeka przebudowa ze względu na planowaną budowę torowiska w ciągu ul. Kujawskiej.

Fot. Leszek Grabowski

W ubiegłym roku zainicjowaliśmy, wraz z prezydentem Bydgoszczy, cykl spotkań mający na celu przybliżenie firmom należącym do Pomorsko-Kujawskiej Izby Budownictwa, jakie są plany inwestycyjne w regionie w najbliższym czasie – mówi prezes PKIB Józef Gramza.

Obchodząca w tym roku swoje 20-lecie istnienia Pomorsko-Kujawska Izba Budownictwa z siedzibą w Bydgoszczy jest organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą na zasadzie dobrowolności przedsiębiorców z branży budowlanej województwa kujawsko – pomorskiego. Zrzesza obecnie 70 członków – podmioty gospodarcze zajmujące się budownictwem, usługami budowlanymi i inżynieryjnymi, produkcją i obrotem materiałami budowlanymi oraz zawodowym inwestorstwem.

Celem izby jest między innymi wspieranie rozwoju gospodarczego regionu, występowanie z własnymi inicjatywami gospodarczymi oraz konsolidacja członków izby dla realizacji dużych zadań gospodarczych. Pomorsko – Kujawska Izba Budownictwa jest organizatorem konkursów organizowanych pod patronatem wojewody oraz marszałka województwa kujawsko-pomorskiego – „Budowa na Medal Pomorza i Kujaw” oraz „Wnętrze Roku Pomorza i Kujaw”.

Jeden z członków izby – bydgoskie Miejskie Wodociągi i Kanalizacja zgłosiły, poprzez urząd miasta, do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 szereg inwestycji. Wśród nich – zadanie zamykające się w łącznej kwocie blisko 30 mln zł, a dotyczące aktywizacji gospodarczej terenów zdegradowanych, poprzemysłowych (dawnych pól irygacyjnych), polegające na budowie sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w rejonie Czersko Polskie / Hutnicza / Mokra, a następnie budowie infrastruktury technicznej (uzbrojeniu) terenów inwestycyjnych na terenach poprzemysłowych.

W planach MWiK-u znajduje się też uporządkowanie gospodarki ściekowej w strefie ochronnej ujęcia wody Czyżkówko: budowa stopnia wodnego wraz z małą elektrownią wodną na Brdzie oraz przepływowego zbiornika wodnego na potrzeby ujęcia i stacji wodociągowej „Czyżkówko”. W założeniach jest ponadto budowa infrastruktury wodociągowej umożliwiającej gminom ościennym korzystanie z bydgoskiego systemu wodno-kanalizacyjnego.

Duże prace planowane są w rejonie ulic: Bernardyńskiej, Zbożowego Rynku, Długiej, a także Toruńskiej, Babia Wieś, Ustronie, Kujawskiej i Wojska Polskiego. Pochłoną 767 tysięcy złotych. A wszystko to w związku z przebudową sieci wodociągowej z uwagi na budowę trasy tramwajowej w ciągu ul. Kujawskiej. Nowe torowisko ma połączyć rondo Bernardyńskie z rondem Kujawskim.

Zmiany czekają także stację wodociągową „Las Gdański”. Nastąpi tam zmiana sposobu dezynfekcji na promieniowanie UV. Renowacji poddany zostanie znajdujący się w rejonie Myślęcinka zabytkowy budynek.

Inwestycje planuje również inna miejska spółka – Administracja Domów Miejskich. Tylko w 2016 roku na zadania inwestycyjne i remontowe planuje wydać blisko 18,5 miliona złotych. Z tej kwoty około 2 mln zł zostanie spożytkowane na likwidację tzw. niskiej emisji w ramach programów Kawka I i II.

W ramach inwestycji na rok 2016 realizowany będzie ponadto jeden z etapów programu „Rewitalizacja społeczno-gospodarcza Starego Fordonu”, dla którego zaplanowano wykonanie zadań o wartości ok. 1 mln zł. Prace obejmą dziesięć kamienic na terenach nadwiślańskich – modernizacje przejdą budynki przy ulicach: bydgoskiej, Sikorskiego, Rynek i Kapeluszników. Na tej ostatniej ma zostać odtworzona charakterystyczna drewniana weranda z 1905 roku. – Prace mają objąć także docieplenie nieruchomości – wyjaśnia Agnieszka Przybył z Biura Obsługi Mediów bydgoskiego ratusza. Część budynków zostanie wpięta do sieci gazowej, zainstalowana będzie ponadto kanalizacja deszczowa.

10 milionów złotych przeznaczono na modernizację komunalnego zasobu nieruchomości, w tym m.in. na modernizację około 200 pustostanów, podniesienie standardu technicznego zamieszkałych budynków i lokali, termomodernizację siedmiu budynków i dokumentację projektową dla dziewięciu innych, podłączenie budynków do miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Blisko 6 milionów pochłoną zadania remontowe: elewacji, instalacji gazowej i wodno-kanalizacyjnej, remont klatek schodowych czy pokryć dachowych.

Na 2017 rok przewiduje się realizację zadań remontowych i inwestycyjnych na poziomie finansowym 2016 roku.


Powiązane treści