[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Remonty w bydgoskim Śródmieściu. Wiekowe budynki zyskują nowy wygląd

Dodano: 24.09.2022 | 19:00

Na zdjęciu: Trwa remont budynku przy ul. H. Sienkiewicza.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Rozpoczęła się modernizacja kolejnego budynku w Śródmieściu. Odrestaurowaną elewację zyska kamienica z charakterystycznym “okiem”.

Budynek przy ul. H. Sienkiewicza 37 powstał na planie zbliżonym do litery “L”. Składa się z trzech kondygnacji z nieużytkowym poddaszem i pełni funkcję mieszkalną. Posiada szeroki otwór bramny, nad którym znajduje się okrągły otwór okienny otoczony od góry gzymsem i ornamentem od dołu.

Nad oknami znajdują się bogato zdobione naczółki, a nad otworami okiennymi w skrajnych częściach budynku znajdują się półkolumny. Znajdujące się pod nimi płyciny są ozdobione płaskorzeźbami i pseudobalustradami. Przy ziemi znajdują się kute kraty zabezpieczające okna piwnic.

Prace zleciła wspólnota zarządzana przez ADM i mają się one zakończyć jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji wynosi ponad 182 tys. zł.

Ulica Sienkiewicza została wytyczona w XIX wieku wraz z całą dzielnica kolejową. Wiązało się to z budową dworca kolejowego. Jest ona jedną z najdłuższych ulic w tym rejonie i ma długość 830 metrów. W tej części Śródmieścia mieszkali głównie pracownicy kolejowi, nauczyciele, robotnicy warsztatów kolejowych i drobni urzędnicy. Większość budynków powstała w latach 1870-1910.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments