Bydgoszcz
4C
Niebo głównie zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 4 • L 3
2C
Nd
2C
Pon
2C
Wt
3C
Sr
1C
Czw
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIReprezentanci Bydgoszczy powalczą o Paszporty Polityki
Paszporty Polityki
10.12.2015 | 10:28

Reprezentanci Bydgoszczy powalczą o Paszporty Polityki

Dwaj muzycy mają szansę na wygraną.

Na zdjęciu: Logo 23 edycji akcji.

Fot. materiały prasowe

Paszport Polityki to prestiżowa nagroda przyznawana twórcy, który nie tylko bardzo dobrze zna swoją dziedzinę, ale przede wszystkim potrafi znaleźć w niej swój własny język i wizję. Takie osoby nominowane są do tego tytułu, a wśród nich znaleźli się m.in. Kuba Ziołek i Krzysztof Książek.

Pierwszy z nich to 30-letni muzyk od zawsze związany z Bydgoszczą. Swoją karierę muzyczną zaczynał jako basista, gitarzysta i wokalista w kapelach należących do lokalnej sceny hardcore punk i rocka alternatywnego. Nieco później rozpoczął swój solowy projekt „Stara Rzeka”, który zaowocował w 2012 roku wydaniem płyty „Cień chmury nad ukrytym polem”. Ziołek eksperymentuje z muzyką i udziela się w wielu składach zorientowanych wokół psychodeli, muzyki noise, awangardowego metalu, kolektywnej improwizacji czy muzyki elektronicznej.

Bydgoszczanin został nominowany w kategorii Muzyka Popularna. To już jego druga szansa na wygraną w tej dziedzinie. W 2013 roku pokonał go pianista Marcin Masecki.

Swoją pierwszą okazję na zdobycie Paszportu Polityki ma nieco młodszy muzyk, który również jest reprezentantem Bydgoszczy. Krzysztof Ksiązek to 23-letni pianista będący studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pomimo młodego wieku, mężczyzna już został doceniony za swoją muzykalność, wizjonerskie brzmienie oraz idealne słyszenie mazurków i wyczucie ich stylu. Powalczy on w kategorii Muzyka Poważna.

Nagrody zostaną wręczone 12 stycznia. Lista nominowanych została stworzona z propozycji najciekawszych młodych polskich artystów wytypowanych przez 60 krytyków z sześciu dziedzin.


Powiązane treści